Statystyki nie pozostawiają złudzeń – większość Polaków nie dba o swoje zęby. Po 60 roku życia niewiele osób może się poszczycić swoimi zębami. Większość nosi protezę ruchomą.
Czasami jednak zdarza się tak, ze bardzo młode osoby tracą swoje zęby np. w wyniku jakiegoś wypadku. O ile tylnie zęby nie rzucają się w oczy i ubytek w tym miejscu nie sprawia większych kłopotów, to brak przedniego uzębienia może stanowić kłopot. Co zrobić w takiej sytuacji?
Rodzaje protez
Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku ubytków uzębienia jest wykonanie tzw. protezy. Dzielą się one na dwie grupy:
– protezy stałe
– protezy ruchome
Protezy stałe to cementowe uzupełniania, które mocowane są na zębach pacjenta. Zaliczamy do nich: wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe, korony i mosty protetyczne.
Protezy ruchome to z kolei wyjmowany element, którego kształt przypomina podniebienie. Wprowadza się go do jamy ustnej wtedy kiedy to konieczne, a następnie wyjmuje. Należą do nich: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.
Trudny wybór
Wybór między poszczególnymi rodzajami protezy jest niebywałe trudny. W końcu nasz uśmiech jest nasza wizytówką i pragniemy aby był on naturalny. Dlatego podejmując decyzję powinniśmy wysłuchać szczegółowej opinii doświadczonego stomatologa. Nasz wybór jest zależny od stanu naszej jamy ustnej oraz niestety – grubości portfela. Jednak nawet będąc osobą niezbyt zamożną, jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie dla nas rozwiązanie.
Ubytek w przedniej części jamy ustnej
Jeśli ubytek występuje w części przedniej naszego uzębienia – powinniśmy zdecydować się na implanty. Są to tytanowe śruby, na których mocowana jest cementowa powłoka w kształcie zęba. korony. Ząb taki jest praktycznie identyczny, jak nasze pozostałe zęby. W przeciwieństwie bo protezy ruchomej – kompletnie nie czujemy obecności ciała obcego w jamie ustnej.
Ubytek w tylnej części jamy ustnej
Braki uzębienia, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne – mogą być zastępowane protezą ruchomą. Choć jest to rozwiązanie z pewnością niezbyt komfortowe, to jednak bardzo powszechne. Niewątpliwą zaletą jest niska cena w porównaniu do implantów.
Decydując się na uzupełnienie ubytków powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą oraz komfortem. Nie da się ukryć – kosztują one sporo, jednak jak pokazują opinie wielu ludzi, są warte swojej ceny.
Natalia Herzog