Jak przygotować się do pierwszych zimowych ferii z dzieckiem
pexels

Dziecko jest zwykle bardzo podekscytowane pierwszym wyjazdem na ferie zimowe. Oczywiście jadąc z dzieckiem, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. W dzisiejszym poradniku podpowiemy co spakować, a także jakie dodatkowe formalności warto załatwić.

Wyjazd na ferie z dzieckiem – wybór miejsca

Wybór miejsca na ferie z dzieckiem wcale nie jest taki oczywisty. Przede wszystkim jeżeli dziecko jest małe to odpada wyjazd w wyższe partie gór. Należy wtedy wybierać na spacery doliny. W przypadku starszaków można już wybrać się w Beskidy czy Karkonosze. Możecie też wybrać nieoczywisty rejon, a mianowicie wybrać się razem z dzieckiem na ferie zimowe nad morzem. W tym przypadku nie jest to wcale zły pomysł, zwłaszcza dla mieszkańców południa Polski. Można się zahartować, a jednocześnie powdychać jodu. Jednak pogoda musi być w miarę dobra, aby owe spacery mogły być możliwe. Należy zwracać uwagę na temperaturę odczuwalną, a także wziąć pod uwagę to, że nad samym morzem z powodu wiatru chłód jest jeszcze bardziej przenikliwy. To zatem raczej dobry wybór na cieplejsze zimy. Warto wiedzieć, że nie można wychodzić z dzieckiem przy temperaturze niższej niż minus 10 stopni. Konieczne jest też odpowiednie ubranie na cebulkę.

Co spakować na ferie z dzieckiem, czyli o ubraniach dziecięcych słów kilka

Niezależnie od tego, gdzie wybieracie się z dzieckiem na ferie, musicie zabrać odpowiednie, ciepłe ubrania. Poza zimową kurtką, rękawiczkami, najlepiej ciepłymi jednopalczastymi, czy kominem, a także spodniami typu softshell i swetrami przyda się też bielizna termoaktywna dla dzieci. Warto wybrać modele bezszwowe, które są wygodne i komfortowe w noszeniu. Istotne znaczenie ma to, by bielizna była nie tylko wiatroszczelna i wodoszczelna, ale i paroprzepuszczalna. Oczywiście warto wybrać ubrania nie tylko na spacer czy na stok, ale i takie, które dziecko wykorzysta w hotelu czy w czasie indoorowych atrakcji. Zatem t-shirty, dresowe spodnie czy bluzy są także potrzebne. Nie można też zapomnieć o ciepłych skarpetach i czapce. Warto wybrać taką ilość rzeczy, by w miarę możliwości nie było konieczne pranie w czasie wyjazdu. Bielizna termoaktywna dla dzieci także powinna być zabrana w optymalnej ilości.

Co spakować na ferie z dzieckiem

Grafika dostarczona przez partnera

Sprzęt narciarski lub snowboardowy – kupować czy wypożyczać?

Warto również rozważyć kwestię zakupu sprzętu. O ile dla dorosłych, którzy na pewno będą jeździć, także w kolejnych sezonach zakup się opłaca, o tyle dla dzieci lepiej wybrać wypożyczony sprzęt narciarski. Można go nabyć w komisie i wypożyczyć na dany sezon albo zdecydować się z usług wypożyczalni sprzętu narciarskiego czy snowboardowego na miejscu. Zwykle pracują tam bardzo kompetentne osoby, które mogą doradzić właściwy sprzęt dla dziecka. W końcu istotne znaczenie ma to, by już po pierwszym zjeździe z instruktorem nie zniechęciło się. Na pewno lekcje z instruktorem będą must have. Można w nich dyskretnie dziecku towarzyszyć szusując obok czy stojąc z boku, tak aby nie przeszkadzać innym użytkownikom stoku. Ponadto zwróć uwagę na plecak, który jest nieodłącznym elementem na każdym stoku.

Wyjazd na ferie z dzieckiem

pexels

Sprawdź jakie atrakcje dla dzieci oferowane są na miejscu i w okolicy

Nie samymi nartami czy spacerami człowiek żyje i na pewno warto postawić na dodatkowe atrakcje. Dzieci na pewno ucieszą się z wizyty w kinie 8D, gdzie mogą wieloma zmysłami odbierać krótkie filmy animowane. Ponadto warto wcześniej sprawdzić, czy sam hotel oferuje jakieś atrakcje dla dzieci. Bywa tak, że na miejscu dostępni są animatorzy zabaw, którzy mogą zorganizować dzieciom czas, podczas gdy Wy będziecie korzystać np. ze strefy SPA w hotelu. Jeśli ferie, to i kulig musi być, dlatego zorientujcie się, gdzie i kiedy jest organizowany. To zawsze jest dla dzieci wielka gratka i atrakcja.

Wybierając się na ferie z dzieckiem koniecznie pamiętajcie o tym, by wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Jeżeli będziecie jeździć na nartach musicie wybrać takie, które obejmuje także sport. Choć wypadków zakładać nie można, to jednak trzeba się zabezpieczyć, by później nie musieć ponosić bardzo wysokich kosztów, co dotyczy wyjazdów za granicę. Możecie też wyrobić kartę EKUZ na wyjazd na ferie za granicę. Do Polski oczywiście nie będzie potrzebna. Nie zapomnijcie jednak o zabraniu ze sobą dokumentów i apteczki pierwszej pomocy.