Jak osoby wysoko wrażliwe powinny dbać o zdrowie
Matias North z Unsplash

Osoby wysoko wrażliwe częściej zmagają się z dokuczliwymi dolegliwościami i skarżą się na spadek odporności. Choć sama cecha ich mózgu nie jest żadną chorobą ani zaburzeniem, to wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Ciało od razu informuje osoby, u których stwierdzono wysoką wrażliwość przetwarzania sensorycznego, że doszło do naruszenia homeostazy. Reaguje na zimno, wiatr, zmęczenie i głód, aby mogły przywrócić mu optymalne warunki funkcjonowanie. Objawy, które towarzyszą m.in. przebodźcowaniu czy ujemnym temperaturom, nie są jednak miłe. Jak osoby wysoko wrażliwe powinny dbać o zdrowie?

 

Dlaczego osoby wysoko wrażliwe częściej cierpią na choroby autoimmunologiczne?

Naukowcy zauważyli, że przestymulowanie uruchamia współczulny układ nerwowy. Odpowiada on za reakcję uciekaj, walcz, zamieraj. Jego pracę koordynuje adrenalina. Podwyższony poziom tego hormonu na dłuższą metę zwiększa stan zapalny w organizmie. Prowadzi do chorób autoimmunologicznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry i choroba Leśniowskiego-Crohna. Niektórym osobom trudniej się wyciszyć po dniu pełnym wrażeń, bo dorastały w niesprzyjającym środowisku i doświadczały przemocy. Aby uruchomić układ przywspółczulny, warto znaleźć najlepszy dla siebie sposób medytacji. Wbrew obiegowej opinii, nie trzeba uprawiać jogi ani modlić się. Medytacją jest także spacer, w którym zachowujemy uważność na sygnały napływające z natury.

 

Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego a trudności w doborze kosmetyków

Osoby wysoko wrażliwe powinny uważać na stosowane leki, kosmetyki, zabiegi medyczne i towarzyszące im formy znieczulenia. To, co sprawdza się u większości osób, u nich może przynieść niestandardowy efekt. Np. leki i znieczulenie często powinny być dobierane w mniejszych dawkach, bo organizm osób wysoko wrażliwych mocniej na nie reaguje. Kosmetyki często podrażniają skórę, nawet gdy pochodzą z apteki i teoretycznie uchodzą za bezpieczne. Zdarza się, że trudno dobrać szampon, który nie powoduje pieczenia skalpu. Także zabiegi kosmetyczne i trychologiczne bywają dla osób wysoko wrażliwych zbyt inwazyjne. Organizm reaguje na nie silnym stresem, przez co skóra pali, piecze i swędzi. 

 

Dlaczego osobom wysoko wrażliwym bardziej szkodzi zaniedbywanie zdrowia?

Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego sprawia, że ludzie, u których występuje ta cecha mózgu, muszą w szczególny sposób zadbać o zdrowie. Wszystkim szkodzą złe nawyki żywieniowe, niedosypianie, brak ruchu i kontaktu z naturą. Niemniej u osób wysoko wrażliwych wspomniane czynniki uruchamiają silny stan zapalny organizmu. Ich ciało dużo mocniej reaguje na zaburzenie homeostazy. Można to jednak potraktować jako cenny sygnał alarmowy, którego nie należy lekceważyć. 

 

Lekceważenie objawów przez lekarzy – częsty problem osób wysoko wrażliwych

Jak osoby wysoko wrażliwe powinny dbać o zdrowie, skoro nawet lekarze często lekceważą zgłaszane przez nie dolegliwości? Ludzie, u których występuje ta wyjątkowa cecha mózgu, częściej skarżą się na wysypkę, wypadanie włosów, ból brzucha, nudności i drgawki. Gdy zgłaszają lekarzowi, że wspomniane symptomy pojawiły się po przyjęciu przepisanego leku lub szamponu leczniczego, zazwyczaj są odprawiani z kwitkiem. Medycy zbyt często opierają się na statystykach i tym, że wystąpienie danej reakcji niepożądanej jest statystycznie mało istotne.

 

Hipochondria czy wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego?

Negatywna reakcja lekarzy sprawia, że osoby wysoko wrażliwe przestają wierzyć w mądrość, jaka płynie z ich ciała. Tracą z nim kontakt. Poza tym lekarze nierzadko przypisują im hipochondrię, stany lękowe itp. Uważają, że pacjent powinien szukać pomocy psychologicznej i/lub psychiatrycznej. Nie wierzą mu, że może reagować silniej na paracetamol, ibuprom czy znieczulenie miejscowe. Jego szczegółowe pytania dotyczące leczenia zbywają. 

 

Jak osoby wysoko wrażliwe powinny dbać o zdrowie? Zaufanie ciału

Dziś coraz częściej mówi się, że medycyna dysponuje ograniczoną wiedzą. Choć wyniki badań nie wykazują celiakii, alergii na gluten ani nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten, to możemy źle czuć się po zjedzeniu bułki pszennej. Jeśli widzisz, że za każdym razem dostajesz po niej biegunki, a w kącikach ust pojawiają się zajady, mimo suplementacji witaminy B2, spróbuj przerzucić się na pieczywo gryczane, owsiane czy kukurydziane. Zastanów się, jak możesz uzupełnić ewentualne niedobory substancji odżywczych. 

 

Dlaczego osoby wysoko wrażliwe częściej miewają wysypkę?

Osoby wysoko wrażliwe wykazują większą tendencję do wysypki, co nierzadko generuje ogromne poczucie wstydu.  Nikt z nas nie lubi odstawać od reszty, bo wtedy ogarnia go dyskomfort. Wysypkę mogą spowodować kosmetyki, środki czystości, a nawet ubranie z domieszką syntetycznych włókien. Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego rzadko spotyka się ze zrozumieniem ze strony otoczenia. Ludzie zwykli unieważniać problemy innych. Tymczasem osoby wysoko wrażliwe mają prawo na nie reagować, wyjść ze sklepu, w którym zaczyna ich swędzieć skóra etc.

 

Czy empatia może wpływać negatywnie na zdrowie?

Wysoka wrażliwość przekłada się na świetnie rozwiniętą empatię. Ma to swoje dobre i złe strony. Ludzie, u których występuje ta cecha, potrafią wychwytać emocje innych, nawet gdy te kryją się tylko za mimiką twarzy czy tonem głosu. Gdy chorują jako dzieci, często czują, że są ciężarem dla swoich bliskich. W związku z tym w dorosłym życiu mogą lekceważyć swoje dolegliwości. Nie zamierzają bowiem nikomu przysparzać zmartwień. 

 

Dlaczego swoje ciało warto traktować jak dziecko?

U osób wysoko wrażliwych skutki zaniedbania zdrowia są dużo wyraźniejsze. Zaleca się, aby zawsze słuchały swojego ciała i traktowały je jako dziecko, które wymaga opieki. Pomoże im to odnaleźć w sobie łagodność i współczucie, których tak bardzo potrzebują, aby zadbać o swój dobrostan. Wszyscy ludzie potrzebują kontaktu z naturą, ruchu, snu, zdrowego odżywiania, spotkań ze znajomymi i rozwoju. W tym miejscu warto zaznaczyć, że osoby wysoko wrażliwe dużo bardziej przytłacza nudna praca, w której nie widzą sensu. Ważne, aby znalazły taką formę aktywności, która pomoże im zaspokoić potrzebę kreatywności i działalności społecznej.

 

Wysoka wrażliwość a niska tolerancja głodu i niedoboru składników pokarmowych

Osoby wysoko wrażliwe nie tylko mocniej reagują na głód, stają się wówczas nerwowe, rozdrażnione i bardziej skłonne do kłótni, ale też niedobór składników pokarmowych. Niewielki niedobór witaminy D może u nich powodować mocne wypadanie włosów, podczas gdy u mniej wrażliwej koleżanki większy niedobór nie daje praktycznie żadnych objawów. Zaleca się, aby przy wysokiej wrażliwości prowadzić dzienniczek ze spożywanymi posiłkami. Pozwoli to wychwycić, jakie artykuły wywołują nadwrażliwość pokarmową. 

 

Dlaczego osoby wysoko wrażliwe potrzebują więcej snu?

Niezwykle ważny dla zdrowia jest wysokiej jakości sen. Zaleca się, aby przesypiać co najmniej 7-9 godzin dziennie. Osoby wysoko wrażliwe niekiedy potrzebują więcej snu, zwłaszcza gdy zmagają się ze stresem lub chorobą. Kluczową rolę odgrywają tu nawyki, które odpowiadają za zasypianie i wstawanie o stałej porze. 

 

Jak wyeliminować poczucie winy, które wynika z dbania o zdrowie?

Jak osoby wysoko wrażliwe powinny dbać o zdrowie? Przede wszystkim należy zerwać ze wstydem i poczuciem winy. Przy tej cesze mózgu łatwiej internalizuje się przekazy kulturowe. Często możemy usłyszeć, że osoby, które za bardzo dbają o siebie, zachowują się egoistycznie. Szczególnie religie nakazują, aby w pierwszej kolejności dbać o innych. Rodzic często daje dziecku zły przykład, bo sam zaniedbuje wypoczynek, gotując dwudaniowy obiad dla całej rodziny.

 

Bibliografia:

  1. Cassil A.; Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2023