Piękne paznokcie u stóp mogą być prawdziwą ozdobą kobiety, zwłaszcza latem, kiedy zakładamy delikatne sandałki czy japonki. Jednak nie zawsze wyglądają one tak, jakbyśmy sobie tego życzyły… Co zrobić, by paznokcie były w świetnej kondycji?

 Odpowiednie obcinanie

Właściwe obcinanie paznokci to niezwykle ważna sprawa. Starajmy się nie przycinać ich zbyt krótko ani nie nadawać im nienaturalnie zaokrąglonego kształtu. Dlaczego? Bo wówczas możemy narazić się na niezwykle bolesną dolegliwość – wrastanie paznokcia. Problem ten dotyczy najczęściej palucha, a polega na tym, że paznokieć zaczyna rosnąć w nieodpowiednim kierunku – do dołu – i wrasta w skórę, powodując ogromny ból, opuchliznę i zaczerwienienie (a czasami nawet odpadnięcie paznokcia). Warto więc sięgnąć po wysokiej jakości sprzęt do przycinania paznokci, a także wycinać skórki w wyjątkowo delikatny sposób (możemy najpierw zmiękczyć je za pomocą specjalnego preparatu).

Idealny kolor

Bardzo często malujemy paznokcie, także te u stóp. Warto jednak raz na jakiś czas zmyć wszystkie warstwy lakieru i przyjrzeć się dokładnie naturalnemu kolorowi płytki. Jedynie wtedy mamy szansę zauważyć ewentualne przebarwienia, które mogą być dla nas ważnym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Najczęściej są one jednak związane z nadużywaniem ciemnych lakierów do paznokci bez odpowiedniego zabezpieczenia płytki. Warto w tym przypadku skorzystać z produktów marki Scholl na przebarwienia paznokci, które pomogą skutecznie zredukować żółknięcie oraz odbarwienia. Pamiętajmy też o używaniu odżywek oraz specjalnych baz, dzięki którym paznokcie nie będą tak narażone na szkodliwe działanie lakierów.

Ratunku, grzybica!

Grzybica paznokci jest zapewne jedną z najbardziej nieprzyjemnych chorób stóp. Niestety, zapadamy na nią dość często, zwłaszcza latem, kiedy chętnie korzystamy z publicznych basenów czy siłowni. Jeśli nie zachowamy ostrożności, któregoś dnia możemy zaobserwować objawy chorobowe, takie jak zgrubienie, łamliwość czy różnokolorowe przebarwienia paznokcia. Z czasem zmiany zaczynają się powiększać, towarzyszy im bolesność i obrzęk. Pamiętajmy, że im wcześniej zareagujemy, tym skuteczniejsze i szybsze okaże się leczenie! Dlatego warto pokonać wstyd i udać się do lekarza bądź sięgnąć po specjalistyczne preparaty na grzybicę paznokci.

Jeśli nie chcemy latem wstydzić się chodzić w odkrytym obuwiu, zawczasu zadbajmy o zdrowie swoich paznokci. Zapewni nam to nie tylko atrakcyjny wygląd i pewność siebie, lecz przede wszystkim komfort i dobre samopoczucie.