Umiejętnie przeprowadzona operacja wszczepienia implantów twarzy może spowodować całkowitą zmianę wyglądu. Obecnie istnieje możliwość zmiany właściwie każdego elementu ciała – również policzków. Zabieg taki dla wielu osób wydaje się niemalże spełnieniem marzeń. Pozwala on na prawdziwą metamorfozę.
Drobna korekta to ogromna zmiana
W chirurgii plastycznej nawet bardzo niewielkie zmiany potrafią wpłynąć na wygląd całości. Dotyczy to przede wszystkim chirurgii twarzy. Implanty kości policzkowych występują w wielu rodzajach zarówno pod względem wielkości jak i kształtu. Można dzięki nim uzyskać właściwie każdy pożądany efekt – uwypuklić policzki, które były dotychczas zapadnięte, odmłodzić optycznie twarz, zmienić jej kontur, dodać twarzy wyrazu lub go złagodzić. Są również rozwiązaniem w przypadku urazów twarzoczaszki, konieczności rekonstrukcji czy braku wykształcenia się własnych kości policzkowych.
Bardzo często pacjenci, którzy decydują się na wszczepienie implantów policzków, łączą ten zabieg z innymi – np. z liftingiem twarzy czy korektą powiek. Jednak w przypadku każdej operacji plastycznej, a zwłaszcza operacji korygujących wygląd twarzy, trzeba bardzo uważać podczas wyboru kliniki. Miejsce przeprowadzenia zabiegu to właściwie połowa sukcesu. Źle przeprowadzony zabieg czy niewykwalifikowany lekarz to czynniki, które mogą spowodować powikłania a w efekcie – zniekształcenia, utrzymujące się stany zapalne, blizny.
Bez poświęceń nie ma efektów
Operacje plastyczne twarzy należą do szczególnie uciążliwych dla pacjenta. Na efekty trzeba poczekać nawet kilka tygodni, okres rekonwalescencji jest bolesny zaś ewentualne błędy lekarskie mogą drogo kosztować. Każdy zabieg powinien poprzedzić dokładny wywiad lekarski połączony ze stworzeniem wizualizacji przewidywanego wyglądu. Należy pamiętać, że nawet drobna zmiana w kształcie czy rozmiarze kości policzkowych, uzyskana za pomocą implantów, bardzo wpłynie na wygląd. Dlatego też na zabieg powinni zdecydować się tylko pacjenci, którzy są absolutnie przekonani o jego konieczności.
Operacja wszczepienia implantów policzków jest krótka – trwa do półtorej godziny. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Nie pozostają po niej blizny, bowiem nacięcie do stworzenia kieszonki na implant robione jest od wnętrza policzka, w górnej linii wargi w pobliżu dziąseł. Jeśli zabieg jest łączony z innym, korzysta się wówczas z tych nacięć, które są konieczne do wykonania dodatkowego zabiegu. Szwy wykonywane są wchłanianymi nićmi. Po operacji może być konieczna jednodniowa hospitalizacja.
W przypadku tego zabiegu problemem jest gojące się nacięcie wewnątrz jamy ustnej. Konieczne jest zachowanie płynnej diety, ze względu na trudności z przełykaniem i gryzieniem, ale również z możliwością wystąpienia infekcji, jeśli rana zostanie podrażniona. Obrzęki i opuchlizna mogą utrzymywać się nawet do kilkunastu dni. Zalecane jest stosowanie zimnych okładów i środków przeciwbólowych innych, niż aspiryna czy polopiryna. Najczęściej występujące powikłania to problemy z gojeniem się rany lub przemieszczenie się implantu. Bardzo rzadko występuje utrata czucia. Wszelkie niepokojące objawy należy bezzwłocznie zgłosić lekarzowi.