Tonik – jedne z nas chętnie po niego sięgają, drugie uważają go za fanaberię i zbędny wydatek. Zastanawiamy się bowiem, po co stosować płyn o konsystencji wody. Część z nas rezygnuje z tego kosmetyku i przechodzi od razu do aplikacji kremu do twarzy. Ten produkt postrzegamy jako konkretny, nawilżający, odżywczy i przeciwzmarszczkowy. Dostrzegamy szereg korzyści z włączenia kremu do codziennej pielęgnacji. W naszym artykule udzielamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego tonizowanie skóry jest ważne.
Spis treści:
- Tonizowanie skóry przywraca jej optymalne pH
- Oczyszczanie twarzy tonikiem lub hydrolatem – dlaczego jest ważne?
- Jak rozpoznać dobry tonik?
- Jak przygotować skórę na przyjęcie substancji aktywnych?
- Jakie substancje odżywcze zawiera hydrolat i wody kwiatowe?
- Czym jest hydrolat i jak się go pozyskuje?
- Jak stosować hydrolat?
- Czy można stosować hydrolat zamiast toniku?
- Jak dobrać hydrolat?
Tonizowanie skóry przywraca jej optymalne pH
Tonizowanie skóry to pierwszy etap nawilżania skóry. Jednocześnie pełni rolę ostatniego punktu w kilkuetapowym oczyszczaniu skóry. Dlaczego warto sięgnąć po tonik lub hydrolat? Okazuje się, że mycie twarzy często zaburza jej naturalne pH, dlatego należy przywrócić optymalny odczyn, sięgając po wyżej wspomniane kosmetyki. Ponadto tonik i hydrolat wykazują też działanie nawilżające oraz odżywcze.
Oczyszczanie twarzy tonikiem lub hydrolatem – dlaczego jest ważne?
Tonik czy hydrolat pełni także funkcję wskaźnikową. Gdy przemywamy nimi twarz za pomocą wacika, możemy zobaczyć, czy dokładnie oczyściłyśmy twarz. Jeśli zobaczymy sporo brudu lub resztek makijażu, to znak, że nasze mycie skóry przebiega w niedokładny sposób. Możliwe też, iż stosujemy zbyt słabe kosmetyki do demakijażu, które nie radzą sobie z naszymi wodoodpornymi produktami czy mocno kryjącym podkładem.
Jak rozpoznać dobry tonik?
Tonik nie powinien zawierać alkoholi, nie mamy tutaj na myśli tych tłuszczowych o długim łańcuchu węglowym, lecz kilkuwęglowe, które wysuszają skórę twarzy. Pierwszy etap nawilżania skóry twarzy powinien opierać się na produktach o działaniu pielęgnacyjnym. Tonik bez alkoholu czy dobrze dobrany hydrolat mogą przynieść naszej cerze wymierne korzyści.
Charisse Kenion z Unsplash
Jak przygotować skórę na przyjęcie substancji aktywnych?
Tonizowanie skóry odgrywa niezwykle istotną rolę także z punktu widzenia kolejnych etapów pielęgnacji. Ułatwia bowiem wchłanianie substancji aktywnych pochodzących z kremów, serum czy maseczek odżywczych. Wilgotna skóra lepiej przyjmuje te korzystne składniki niż sucha.
Jakie substancje odżywcze zawiera hydrolat i wody kwiatowe?
Zarówno tonik, jak i hydrolat może wzmacniać skórę i wspomagać działanie anti-aging pozostałych kosmetyków, jeśli zawiera witaminy, minerały czy antyoksydanty. Profilaktyka anti-aging powinna opierać się na substancjach odżywczych. Samo nawilżenie to za mało, ale jednocześnie zaniedbując je, pogarszamy stan cery i sprzyjamy powstawaniu zmarszczek.
Czym jest hydrolat i jak się go pozyskuje?
O ile większość z nas wie, czym jest tonik, o tyle hydrolat stanowi pojęcie obce. Co się pod nim kryje? Hydrolat to nic innego jak woda kwiatowa, która powstaje jako produkt uboczny podczas destylacji substancji roślinnych. Np. pozyskujemy ekstrakt z kocanki do kremu, ale jednocześnie część składników roślinnych oraz olejków eterycznych skrapla się do wody podestylacyjnej.
Jak stosować hydrolat?
Hydrolaty ze względu na specyfikę pozyskiwania zawierają stosunkowo niewiele olejków eterycznych, w związku z tym rzadziej podrażniają skórę. Można je stosować także na powieki bez konieczności rozcieńczania.
Czy można stosować hydrolat zamiast toniku?
Tonizowanie skóry można przeprowadzić nie tylko tradycyjnym tonikiem, ale też hydrolatem, ponieważ ten ostatni ma pH lekko kwaśne lub obojętne, czyli zbliżone do fizjologicznego odczynu naszej skóry. Po wyżej wspomniane produkty mogą sięgać zarówno nastolatki, jak i dorosłe kobiety, a nawet te dojrzałe. Tonik i hydrolat to kosmetyki, które można używać bez ograniczeń wiekowych.
Jak dobrać hydrolat?
Istnieją tutaj dwie szkoły. Pierwsza zakłada, że hydrolat powinien wspierać pielęgnację twarzy, dlatego musi odpowiadać aktualnym potrzebom naszej skóry. Jeśli mamy cerę naczynkową, świetnie sprawdzi się hydrolat z kocanki. Przy tłustej i z tendencją do powstawania niedoskonałości, należy zwrócić uwagę na hydrolat lawendowy. Druga szkoła zakłada wybór hydrolatu, którego zapach odpowiada naszym indywidualnym preferencjom.