Dlaczego szczęście to nie zawsze przyjemność
Susan G. Komen 3-Day z unsplash

Szczęście nie zawsze jest tożsame z przyjemnością. Ta druga ma bardziej hedonistyczny charakter. Kiedy jemy czekoladę, uwalniają się substancje, które poprawiają nam nastrój. Trwa to jednak tylko przez chwilę. Później ich poziom opada, a smutek staje się jeszcze bardziej dotkliwy. Dochodzą do tego wyrzuty sumienia, że spożywamy za dużo kalorii, przez co przybieramy na wadze. Brak szczęścia często wynika z niewłaściwego nastawienia. Jak sami uniemożliwiamy sobie jego odczuwanie? Dlaczego szczęście to nie zawsze przyjemność?

 

Spis treści:

  1. Terapia młodzieży i młodych dorosłych – dlaczego tak wiele osób szuka specjalistycznej pomocy?
  2. Sztywność myślenia a problemy z akceptacją niespodziewanego
  3. Beztroskie dzieciństwo a niska tolerancja frustracji
  4. Życie to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki, które nas do niej przybliżają
  5. Każda praca wymaga wysiłku. Trudne życie influencera
  6. Dlaczego szczęście to nie zawsze przyjemność?
  7. Elastyczność psychologiczna a akceptacja niespodziewanego
  8. Jak uważność przybliża nas do szczęścia?
  9. Praktykowanie wdzięczności – przepis na świadome szczęście
  10. Na czym opiera się terapia akceptacji i zaangażowania? Jak pozwala nam doświadczać szczęścia?

 

Terapia młodzieży i młodych dorosłych – dlaczego tak wiele osób szuka specjalistycznej pomocy?

Wielu młodych ludzi zgłasza się na psychoterapię. Nie widzą oni sensu w swoim życiu. Rodzice zawsze powtarzali im, że mogą wszystko. Jeśli marzą o studiach medycznych, dostaną się na nie. Pragną sławy? Ta sama do nich przyjdzie. Nieoczekiwana konfrontacja z rzeczywistością okazuje się dla nich bolesna. Opiekunowie nie przygotowali ich do zderzenia z realnym światem. Chowali ich pod kloszem.

Sztywność myślenia a problemy z akceptacją niespodziewanego

Każdy z nas napotyka na jakieś ograniczenia. Czasem liczba wolnych miejsc na medycynie jest po prostu za mała, a nasze wyniki z rozszerzonej biologii, chemii i fizyki zbyt niskie. Możemy poprawić maturę i za rok ponownie podejść do rekrutacji. Nie oznacza to jednak, że na pewno się dostaniemy. Niekiedy plany krzyżują nam nieoczekiwane okoliczności. Mieliśmy spędzić romantyczny weekend w Pradze, ale partner skręca nogę i zostajemy w domu. Im większą przejawiamy sztywność myślenia, tym trudniej doświadczać nam szczęścia. Zbyt mocno przywiązujemy się bowiem do jednego rozwiązania i każde inne wydaje się mało satysfakcjonujące.

Beztroskie dzieciństwo a niska tolerancja frustracji

Beztroskie dzieciństwo nie sprzyja szczęściu w dorosłym życiu. Początkowo wydaje się spełnieniem marzeń. Dziecko otrzymuje wszystko, czego pragnie. Ma czas na przyjemności. Robi tylko to, co lubi. Kiedy idzie do szkoły, na studia lub do pierwszej pracy, odkrywa, że życie składa się też z obowiązków. Trudno je realizować, gdy przywykliśmy do innego modelu życia. Nic dziwnego, że w młodym człowieku wzrasta frustracja.

Życie to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki, które nas do niej przybliżają

Przyzwyczailiśmy się, że szczęście oznacza przyjemność. Prawdziwe życie zawsze wymaga od nas jakiegoś wysiłku. Aby zjeść smaczny obiad, najpierw musimy na niego zarobić, a później go przygotować. Jeśli marzymy o ciekawej pracy, najpierw zdobywamy wiedzę i doświadczenie, aby umożliwić sobie jej wykonywanie. W każdym zawodzie pojawiają się blaski i cienie. Praca dziennikarza jest ciekawa, bo spotyka się z wieloma rozmówcami i przeprowadza fascynujące wywiady. Z drugiej strony wymaga odporności psychicznej. Nie każdy chce z nim rozmawiać. Czasem zostaje obrzucony błotem za swój artykuł, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu tekst nie przypadnie do gustu.

Każda praca wymaga wysiłku. Trudne życie influencera

Imponują nam proste rozwiązania. Coraz więcej młodych ludzi pragnie być influencerami. Wydaje się im, że wystarczy nagrać cokolwiek ze swojego życia i wrzucić to do sieci, aby stać się sławnym i zarabiać na reklamach. Niektórym udaje się przebić. Dzieje się to za sprawą wytężonej pracy, odpowiedniego podejścia i przygotowania. Treści muszą wzbudzać zaciekawienie w widzach, a nasza charyzma przyciągać ich jak magnes. Nakręcenie intrygującego filmiku wymaga kreatywności. Trzeba też przeprowadzić research i przemyśleć cały scenariusz. Zadbać o odpowiednie oświetlenie i pracę kamer. Następnie wszystko zmontować, zrobić miniaturkę i stworzyć clickbaitowy tytuł. Filmik należy wrzucić do sieci o odpowiedniej porze. Algorytmy są bezlitosne dla internetowych twórców. Jeśli przez pierwsze godziny mało kto zareaguje na filmik, bo nasi widzowie w tym czasie np. śpią, to będzie on słabo widoczny w sieci. Serwis streamingowy uzna go za nudny i mało angażujący, a zatem niegodny promowania.

Dlaczego szczęście to nie zawsze przyjemność?

Jak widać, nie istnieje prosty sposób na zarabianie pieniędzy, który jest wyłącznie przyjemny. Nawet ciekawa praca, w tym prowadzenie działalności influencerskiej, wiąże się z wysiłkiem. Ważne, aby rodzice uświadamiali swoje dzieci, że przyjemność odpowiada jedynie za hedonistyczny wymiar szczęścia. Jeśli chcemy go doświadczać na co dzień, warto zadbać o odpowiednie proporcje.

Elastyczność psychologiczna a akceptacja niespodziewanego

Kluczową rolę odgrywa wykształcenie w sobie elastyczności psychologicznej. Świat częściej nas zaskakuje, niż okazuje się przewidywalny. Nauczmy się dostosowywać do niego na bieżąco, nie rozpaczając z powodu planu, którego nie udało się zrealizować. To normalne, że gdy długo odkładamy pieniądze na wycieczkę i czekamy na urlop, myśl, że mamy z niej zrezygnować, wydaje się straszna. Rodzi silną frustrację. Warto zastanowić się, czy jest sens lecieć na wyspę, na której trwają pożary, a inni rodacy koczują na podłogach w przepełnionych hotelach, nie mając przy sobie bagażu. Czasem lepiej otworzyć się na niespodziewane i zrewidować swoje plany dla własnego dobra. Nawet w tej trudnej sytuacji urlop nie musi być stracony. Możemy wyjechać do innych miast w Polsce, aby je zwiedzić. Zastanówmy się, jakie miejscowości nas intrygują.

Jak uważność przybliża nas do szczęścia?

Uważność także pomaga wieść nam szczęśliwsze życie. Dzięki niej dostrzegamy świat i swoje emocje, ale ich nie oceniamy. Pozwala to nabrać dystansu i uniknąć sytuacji, w której zalewa nas smutek i cały urlop okazuje się nieudany. Dajmy sobie prawo do całego spektrum emocji, wysłuchajmy ich, a następnie zastanówmy się, co możemy zrobić z tą wiedzą. Niewykluczone, że pragniemy jedynie zmienić otoczenie. Wówczas dobrym rozwiązaniem okaże się wypad do innego miasta lub w góry.

Praktykowanie wdzięczności – przepis na świadome szczęście

Ważne jest też praktykowanie wdzięczności. Niestety, zbyt często skupiamy się na deficytach, zamiast docenić to, co mamy. Nie dostrzegamy, że dopisuje nam zdrowie, posiadamy gęste włosy i gładką cerę, dopóki ich nie stracimy. Kiedy zachorujemy, pukle zaczną nam wypadać, a na skórze pojawią się pryszcze, zauważymy, że nasze wcześniejsze życie nie było wcale takie złe. Spróbujmy je docenić, nie ponosząc straty. Każdego dnia notujmy w zeszycie 5 rzeczy, za które możemy być wdzięczni.

Na czym opiera się terapia akceptacji i zaangażowania? Jak pozwala nam doświadczać szczęścia?

Terapia akceptacji i zaangażowania, znana też jako terapia ACT, zachęca nas, byśmy akceptowali rzeczywistość taką, jaką jest. Jednocześnie angażowali się w działania, na które mamy wpływ. Nie zmienimy sytuacji na greckich wyspach, gdzie trwają pożary. Możemy natomiast zwiedzić inne zakątki Polski i Europy, jednocześnie usiłując odzyskać część poniesionych kosztów za wyjazd, który nie doszedł do skutku.

Bibliografia:

  1. Hayes S.C.; Umysł wyzwolony; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020
  2. Harris R.; Zrozumieć ACT: terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2018