Obraz autorstwa Freepik

Korzystanie z soczewek kontaktowych jest niewątpliwie wygodne, dlatego sięga po nie coraz więcej osób. Jeżeli jednak wykonuje się pracę siedzącą przed komputerem, należy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem zmęczenia oraz przesuszenia oczu. Warto byłoby więc dowiedzieć się, co można zrobić, aby to ryzyko zminimalizować.

Kto w szczególności jest narażony na przesuszenie oczu?

Na przesuszenie oczu narażeni są co do zasady wszyscy, którzy długo pracują przed szklanym ekranem. Mowa tu zarówno o osobach, które sięgają po soczewki kontaktowe, a także o tych korzystających na co dzień z okularów. Nie sposób jednak ukryć, że zespół suchego oka częściej dotyka użytkowników szkieł kontaktowych. Ryzyko pojawienia się uciążliwych objawów zmęczenia narządu wzroku wzrasta, jeśli korzysta się z soczewek w nieodpowiedni sposób. 

Odpowiednia higiena soczewek kontaktowych zminimalizuje ryzyko suchości oczu

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemu, jakim jest zespół suchego oka, należy zadbać o prawidłową higienę użytkowania szkieł kontaktowych. Zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie soczewek powinno być poprzedzone dokładnym umyciem rąk. Ważne jest także regularne przemywanie szkieł przeznaczonym do tego celu płynem. Aby zespół suchego oka się nie pojawił, warto regularnie stosować nawilżające krople do oczu przeznaczone dla użytkowników soczewek kontaktowych. Istotne jest również to, aby nie korzystać z soczewek dłużej niż zaleca producent. Jednodniowe szkła kontaktowe absolutnie nie mogą być noszone dłużej niż dobę. Wzrasta wówczas nie tylko ryzyko przesuszenia, ale również zapalenia spojówek. 

Rodzaje kropel na suchość oczu

Każdy, kto pracuje przed komputerem, musi liczyć się z tym, że przynajmniej raz w życiu doświadczy objawów związanych z nadmiernym przemęczeniem narządu wzroku. Pojawić mogą się wówczas takie dolegliwości jak uczucie piasku pod powiekami, pieczenie czy suchość. Długotrwale utrzymujące się symptomy mogą zwiastować zespół suchego oka. Aby pomóc swoim oczom, warto zastosować krople do oczu. Najlepiej sprawdzą się te o właściwościach nawilżających. Dbają również o usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni błony śluzowej. Krople do oczu tego rodzaju bardzo często bazują na hialuronianie sodu, który jest substancją naturalnie występującą w oku każdego człowieka. Nie trzeba zatem obawiać się tego, że korzystanie z nich wywoła reakcję alergiczną. 

Jakie krople wybrać, by pozbyć się przesuszenia?

Aby krople do oczu mogły faktycznie pomóc, muszą zostać starannie wybrane. Jak już zaznaczono wyżej, najlepszym rodzajem kropel w przypadku choroby oczu objawiającej się przesuszeniem będą te nawilżające. Wybierając krople, warto zwrócić uwagę nie tylko na charakter, ale i na natężenie swoich dolegliwości. Jeżeli doświadcza się delikatnych objawów przesuszenia i zmęczenia oczu, pomóc może preparat o łagodnych właściwościach nawilżających. Jeśli jednak symptomy są bardzo dokuczliwe, zastosowanie znajdą krople do oczu dedykowane osobom borykającym się z zaawansowanym zespołem suchego oka.