Dlaczego przyjaźń z mężczyznami zazwyczaj skazana jest na porażkę
Zdjęcie autorstwa Helena Lopes z Pexels

Mówi się, że przyjaźń nie zwraca uwagi na płeć i wiek. Jest to bardzo egalitarna relacja, jaką możemy stworzyć z drugim człowiekiem. Życie jednak pokazuje, że nie każda znajomość rozwija się w prawidłowym kierunku. O ile drogi kobiet zazwyczaj po prostu się rozchodzą, o tyle przyjaźń z mężczyznami nierzadko kończy się w nieprzyjemnych okolicznościach. Niektórzy twierdzą nawet, że w ogóle nie jest możliwa. Dlaczego przyjaźń z mężczyznami zazwyczaj skazana jest na porażkę?

Spis treści:

  1. Dlaczego przyjaźń się kończy?
  2. Dlaczego przyjaźń z mężczyznami zazwyczaj skazana jest na porażkę?
  3. Seksualne aluzje ze strony przyjaciela
  4. Dlaczego przyjaźń damsko-męska jest trudna?
  5. Różnice w definiowaniu przyjaźni przez kobiety i mężczyzn

Dlaczego przyjaźń się kończy?

Czy nie wspaniale byłoby, gdyby to, co od początku miało pozostać przyjaźnią, w rzeczywistości przetrwało w niezmienionej formie? Niestety, w miarę upływu czasu każdy z nas trochę się zmienia. W pewnym momencie nasze ścieżki z osobą, która niegdyś była nam bliska, mogą się zupełnie rozejść.  Tak bardzo często dzieje się w przypadku kobiecej przyjaźni, gdy jedna wychodzi za mąż i rodzi dziecko. Siłą rzeczy zmianie ulegają też priorytety w jej życiu. Może przestać znajdować nić porozumienia ze swoją bezdzietną przyjaciółką.

Dlaczego przyjaźń z mężczyznami zazwyczaj skazana jest na porażkę?

Jednak odpowiedź na pytanie, dlaczego przyjaźń z mężczyznami zazwyczaj skazana jest na porażkę, nie jest taka prosta.  Zazwyczaj to nie różnica poglądów politycznych, czy posiadanie dzieci wpływa na to, że ta relacja się rozpada. Niektórzy twierdzą wręcz, że przyjaźń z mężczyzną może udać się tylko wówczas, gdy jest on gejem, a kobieta o tym wie. Ewentualnie obydwoje znają się od dziecka i są dla siebie aseksualni. Jednak zazwyczaj przyjaźń z mężczyzną heteroseksualnym zaczyna zmierzać w niepożądanym kierunku. Jedna ze stron zaczyna odczuwać pociąg fizyczny, chce przejść na inny poziom znajomości. Druga niekoniecznie czuje potrzebę zmiany charakteru dotychczasowej relacji. Wtedy bardzo często pojawiają się zgrzyty. Ponadto nie ma sensu przyjaźnić się z kimś, kto jest nami zauroczony, bo tylko wyrządzamy mu krzywdę. Same siebie też stawiamy w niezręcznej sytuacji.

Seksualne aluzje ze strony przyjaciela

Wiele kobiet przeżyło niemały szok, gdy zachowanie przyjaciela zmieniło się o 180 stopni. O ile jedna taka sytuacja może się zdarzyć, o tyle kolejne sprawiają, że tracimy wiarę w przyjaźń z mężczyznami. Nie podoba nam się to, że ktoś, kogo traktowałyśmy jako brata, zawiódł nas, gdy w pewnym momencie zaczął wysyłać w naszym kierunku seksualne aluzje. To bardzo niekomfortowa sytuacja, ponieważ nie wiemy, jak zareagować. Czujemy się zaskoczone. Czasem też pojawia się poczucie winy. Zaczynamy przyglądać się swojemu zachowaniu i analizować każdy ruch, aby ustalić, czy jakoś go nie sprowokowałyśmy.  Dla wielu z nas seksualna aluzja lub komplement z ust przyjaciela jest jak policzek. To boli i skutecznie zniechęca nas do przyjaźni z mężczyznami.

Dlaczego przyjaźń damsko-męska jest trudna?

Pomijając aspekt seksualny, który często obraca wniwecz przyjaźń z mężczyznami, należy jeszcze pamiętać o naszych partnerach. Dziewczynie naszego kumpla może nie podobać się to, że utrzymuje on bliską relację z inną kobietą. My także nie będziemy zachwycone faktem, że nasz facet przyjaźni się z jakąś Kasią czy Anią.

Różnice w definiowaniu przyjaźni przez kobiety i mężczyzn

Przyjaźń z mężczyznami jest bardzo trudna z jeszcze jednego powodu. Istnieją wyraźne różnice w przeżywaniu przyjaźni, w zależności od płci.  Kobiety lubią ze sobą rozmawiać, zwierzać się, okazywać sobie współczucie. To poprawia im nastrój. Mężczyźni natomiast przyjaźnią się, podejmując wspólne działania. Np. razem naprawiają motocykl, wspinają się po górach czy grają w piłkę nożną.  Te różnice mogą utrudniać nawiązanie satysfakcjonującej relacji o charakterze przyjacielskim.