Zabiegi Medycyny Estetycznej

Dermokosmetyki – co to takiego?

Dermokosmetyki - co to takiego?

Szacuje się, że ok. 1/4 ludzi na świecie boryka się z dolegliwościami skórnymi takimi jak alergie czy też nadwrażliwość. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się dermokosmetyki. Czym są wspomniane produkty?

Czym są dermokosmetyki?

Zgodnie z definicją zawartą na stronie najpopularniejszej internetowej encyklopedii Wikipedia: „nazwa (dermokosmetyki) powstała z połączenia dwóch pojęć: kosmetyków i farmaceutyków. Do dermokosmetyków najczęściej zaliczamy kremy przeciw starzeniu i kremy nawilżające. Dermokosmetyki to produkty zawierające aktywne biologicznie substancje, które mają mieć działanie podobne do tych jakie mają leki. Badania dermatologiczne faktycznie potwierdzają znacznie szersze działanie niż tylko to tradycyjne, związane z nawilżaniem”. To bez wątpienia prawda, niemniej jednak należy dodać, iż dermokosmetyki powstały z myślą o posiadaczach skóry wrażliwej, delikatnej, alergicznej czy też borykającej się z chorobami dermatologicznymi.

Na czym polega różnica między dermokosmetykami, a zwykłymi kosmetykami?

Kosmetyki dermatologiczne wytwarzane są – podobnie jak farmaceutyki – w sterylnych warunkach, natomiast nad procesem produkcji czuwa sztab specjalistów. Komponenty stanowiące składniki receptury danego dermokosmetyku są zatem konsultowane i tworzone we współpracy z dermatologami i kosmetologami, natomiast o ich ilości decydują specjalistyczne ośrodki chemiczne. Można zatem stwierdzić, że proces produkcji kosmetyków aptecznych w dużym stopniu zbliżony jest do produkcji farmaceutyków.

Co jeszcze odróżnia je od zwykłych kosmetyków? Przede wszystkim wspomniany już skład. Opisywany rodzaj produktów wykazuje właściwości hipoalergiczne, a tym samym nie wywołuje reakcji alergicznych. Dermokosmetyki są wolne od barwników, olejków eterycznych, środków zapachowych i substancji modyfikowanych genetycznie. Zawierają za to więcej składników bioaktywnych, niż zwykłe kosmetyki, natomiast ich bazę stanowi woda termalna będąca źródłem licznych minerałów (m.in. żelaza, manganu, cynku i selenu).

Skład dermokosmetyków

Jak wspominaliśmy, kosmetyki dermatologiczne bazują na wodzie termalnej bogatej w składniki mineralne. To jednak zaledwie początek długiej listy komponentów stanowiących ich recepturę. Co jeszcze znajduje się w składzie kosmetyków aptecznych?

 • Witaminy – a dokładniej rzecz ujmując retinoidy (naturalna pochodna witaminy A), a także witamina E, C oraz witaminy z grupy B. Wykazują one działanie złuszczające, ochronne, przeciwzapalne, rozjaśniające, naprawcze i nawilżające.
 • Lipidy – odtwarzają barierę ochronną skóry.
 • Składniki rozjaśniające – głównie pochodzenia roślinnego oraz hydrochinon.
 • Składniki złuszczające – AHA (np. kwas mlekowy, winowy czy też glikolowy) i BHA (np. kwas salicylowy).
 • Składniki roślinne – wykazują działanie antyoksydacyjne, łagodzące, wygładzające i przeciwzapalne. Poza tym przyczyniają się do uszczelnienia naczynek.

Kto powinien sięgnąć po dermokosmetyki?

Dermokosmetyki zostały stworzone z myślą o posiadaczach skóry wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień. Po kosmetyki apteczne powinny także sięgnąć osoby cierpiące z powodu dolegliwości skórnych takich jak:

 • Trądzik młodzieńczy,
 • Trądzik różowaty,
 • Łupież,
 • Łuszczyca,
 • Atopowe Zapalenie Skóry,
 • Fotoalergia,
 • Egzema,
 • Przebarwienia pigmentacyjne.

Poza tym polecane są one rodzicom dzieci o skórze atopowej. Dermokosmetyki przydadzą się także przyszłym mamom. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż w trakcie ciąży wskazane jest unikanie sporej ilości substancji biologicznie czynnych. Warto dodać, że kobiety ciężarne narażone są na choroby skórne, które mogą rozwinąć się wyłącznie w opisywanym okresie. Stosowanie dermokosmetyków przyczyni się do złagodzenia uciążliwych dolegliwości takich jak świąd czy podrażnienia.

Kto jeszcze może stosować dermokosmetyki? Tak naprawdę każdy, niemniej jednak przed zakupem kosmetyku dermatologicznego należy skonsultować się z lekarzem (np. dermatologiem), który pomoże wybrać preparat zgodny z potrzebami naszej skóry. Pamiętajmy również o tym, aby zawsze stosować opisywany produkt zgodnie z zaleceniami producenta.

Gdzie kupić dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to produkty, które dostępne są głównie w większych, dobrze zaopatrzonych aptekach stacjonarnych oraz aptekach internetowych. Szeroki wybór opisywany produktów kupimy również na portalu aukcyjnym Allegro (https://allegro.pl/strefa/zdrowie/dermokosmetyki).

Dodaj komentarz