Jak wygląda badanie wzroku u okulisty

Według danych podawanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na całym świecie prawie 300 milionów ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkowicie niewidoma. Ta liczba wskazuje na skalę problemu oraz implikuje konieczność regularnego i prawidłowgo dbania o nasz wzrok. Sama praca przed komputerem wpływa na zmniejszenie częstotliwości mrugania o 50%. Do tego dochodzi brak odpowiedniej higieny oczu, czy dieta uboga w karotenoidy i witaminę A.

Kiedy i gdzie się udać?

Badanie wzroku jest koniecznością dla pacjentów ze zdiagnozowaną wadą wzroku. Jednak każda osoba powinna mniej więcej raz do roku udać się profilaktycznie do okulisty. Szczególnie istotne jest to po 50 roku życia. Podczas spotkania ze specjalistą ocenie podlega nie tylko sama ostrość wzroku, ale cały aparat oka, łącznie z powiekami, nerwem wzrokowym, czy ciśnieniem gałki ocznej. Gwarantuje to możliwość wykrycia nadciśnienia tętniczego, jaskry, zaćmy czy innych zaburzeń na bardzo wczesnym etapie. Co więcej, lekarz okulista podczas wizyty powinien wyedukować z zakresu dbania o wzrok [1].

Aktualnie badania okulistyczne można wykonywać w wielu placówkach. Standardowo w  szpitalu, przychodni, czy poradni okulistycznej. Coraz częściej salony optyczne oferują darmowe badania pod warunkiem późniejszego zakupu okularów w ich sklepie. Jednak w  takim przypadku badanie ogranicza się do komputerowej oceny ostrości wzroku. Jak wspomniano powyżej, wizyta u specjalisty nie powinna być ograniczona jedynie do tego aspektu.

Istnieją placówki oferujące zarówno wizyty płatne, jak i darmowe. Takim miejscem jest np. Centrum Medyczne DP MED, w jednym budynku znajduje się całe grono specjalistów. Dzięki temu można szybko umówić się na wizytę prywatną, jak również otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego.

Jak przebiega wizyta?

W przypadku pierwszej wizyty u okulisty, lekarz zaczyna spotkanie od obszernego wywiadu. W trakcie rozmowy specjalista będzie chciał otrzymać poniższe informacje: cel wizyty, zgłaszane objawy, przyjmowane leki, występujące choroby przewlekłe u pacjenta jak i jego najbliższej rodziny, przebyte operacje oraz uczulenia. Następnym krokiem jest przystąpienie do badania – wszystkie procedury są  bezbolesne i nieinwazyjne.

Na początku ocenia się ostrość widzenia z bliska i z daleka przy wykorzystaniu tablic Snellena. Umieszczone są na niej litery lub znaki graficzne, które należy odczytać z odległości 5 metrów. Kolejnym i ważnym etapem jest ocena dna oka. Zanim do badania przystąpi lekarz, zapuszcza do każdego oka krople z atropiną, która gwarantuje rozszerzenie źrenicy. Umożliwia to ocenę soczewek, siatkówki i dokładnego określenia wady wzroku. Niestety u niektórych pacjentów po zakropleniu może występować zaburzenia widzenia i światłowstręt.

Kolejny etap stanowi bezinwazyjny pomiar ciśnienia śródgałkowego, np. przy użyciu tonometru. Jest to istotne badanie warunkujące wczesne wykrycie jaskry, czy chorób siatkówki. Następnie oko jest oglądane w lampie szczelinowej, dzięki czemu dokładnie można obejrzeć powieki, rzęsy, spojówki i przedni odcinek oka. Umożliwia to zdiagnozowanie zespołu suchego oka, zwyrodnienia plamki żółtej, czy uszkodzenia rogówki [1].

Bibliografia:

1 – Grzybowski A., Okulistyka, EDRA URBAN & PARTNER, 2018