Czego możemy nauczyć się od Włochów

Włochy to jeden z najbardziej dotkniętych przed pandemię krajów w Europie. Zachorowało tam mnóstwo ludzi, z czego bardzo wielu zmarło. Obecnie Italia powoli wychodzi z kryzysu epidemiologicznego. Liczba zakażeń na Półwyspie Apenińskim wprawdzie ostatnio zaczęła wzrastać, ale są to mniejsze wartości niż na początku pandemii. Czego możemy nauczyć się od Włochów?

Radość życia

Włosi to najbardziej radosny naród w Europie. Potrafią cieszyć się z drobiazgów. Pięknej pogody, malowniczego zachodu słońca, dobrego spaghetti, spotkania z sąsiadem. Powinniśmy brać z nich przykład i zamiast ciągle narzekać na wszystko dookoła, zacząć doceniać to, co mamy. A gdy się temu głębiej przyjrzymy, to okaże się, że jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Mieszkamy w państwie, gdzie nie ma czynnych wulkanów, trzęsień Ziemi etc. Wszyscy mamy w nim równe prawa, codziennie chodzimy do  pracy, nie brakuje nam świeżej wody w kranie i jedzenia w lodówce.

Otaczanie się pięknymi rzeczami

Włosi nie czekają, aż nadejdzie stosowna uroczystość, by wyjąć piękną, porcelanową zastawę. Jedzą z niej na co dzień. Włoszki od razu ubierają piękne sukienki, które kupiły w sklepie. Nie trzymają ich na specjalne okazje, aby te przypadkiem się nie poplamiły czy zniszczyły. Krótko mówiąc, mieszkańcy Italii nie odkładają życia na później, tylko cieszą się chwilą i w pełni z niej korzystają.

Pielęgnowanie relacji towarzyskich

Dla Włochów szalenie ważna jest rodzina, ale też znajomi. Nawet podczas pandemii wychodzili oni na balkon, by porozmawiać z sąsiadem, wspólnie pośpiewać czy wznieść toast. Na powitanie witają się poprzez przytulanie. Dzięki bogatym relacjom towarzyskim są narodem szczęśliwym.

Nieprzywiązywanie wagi do drobiazgów

Włosi nie przejmują się drobiazgami. Podczas gdy odczuwamy nerwowy ścisk w żołądku, bo utknęliśmy w korku i spóźnimy się na spotkanie z przyjaciółką, u nich kwadrans spóźnienia to norma. Wyznają oni bowiem zasadę – spiesz się powoli. Jest to dużo zdrowsze dla ich organizmu od życia w ciągłym biegu i przeżywania gigantycznego stresu każdego dnia.

Zdrowa dieta

Włosi lubią jeść. Dla nich posiłek to prawdziwa uczta. Przywiązują dużą wagę do przyprawiania dań, ale też tego, by nigdy nie spożywać posiłku w samotności. Jednak Włosi wcale nie borykają się z nadwagą. Jak jest to możliwe? Jedzą bowiem to, co zdrowe. W ich diecie kluczową rolę odgrywają oliwa z oliwek, warzywa, owoce oraz owoce morza.  Taka dieta zapewnia zdrowie i długie życie, dlatego warto brać z nich przykład.

Dawanie upustu własnym emocjom

Włosi nie skrywają w sobie żadnych emocji. Gdy coś ich zdenerwuje, od razu zaczynają się kłócić, zdarza im się głośniej krzyknąć. Jednak po chwili się godzą i uspokajają. Od razu wyrzucają z siebie negatywne emocje, przez co rzadko borykają się z depresją czy uczuciem wypalenia.