Ból głowy, niewyraźnie widziany obraz – oto kilka objawów, które mogą świadczyć o tym, że warto zbadać wzrok. Konsekwencją specjalistycznej weryfikacji sprawności oka może być decyzja o zakupie okularów.

Na co dzień nie zdajemy sobie często sprawy z tego, jak bardzo ważnym narządem zmysłu jest nasz wzrok. Odbiera on bowiem ponad 80 procent wszystkich bodźców, które spływają do mózgu ze świata zewnętrznego. Niestety nie mamy nawyku, aby badać wzrok kontrolnie np. raz na rok i zazwyczaj weryfikujemy stan oczu dopiero wówczas, gdy jakiś czynnik zaczyna zakłócać nam codzienne widzenie.

 

Od niepokojących objawów…

Kiedy zatem powinniśmy zacząć zastanawiać się nad tym, czy nie warto pomyśleć o zakupie okularów? Wszystko zależy od tego, kiedy zaobserwujemy u siebie niepokojące symptomy. Mogą to być np. bóle głowy czy zamazywanie się obrazu. Pojawić się mogą się one zwłaszcza po wielogodzinnej pracy przy komputerze czy dłuższej lekturze, ale ich powodem może być również zwyczajnie nasz wiek. Od około 40. roku życia zaczyna się bowiem pogarszać wzrok. Łapiemy się na tym, że czytając jakiś tekst, odsuwamy coraz dalej książkę, gazetę, oddalamy się od monitora… Przyczyną jest starzejący się aparat odpowiedzialny za akomodację soczewki. Zjawisko to nazywane jest również starowzrocznością.

 

… przez okulistę…

Kiedy zauważymy u siebie niepokojące objawy, w pierwszej kolejności umawiamy się na wizytę u lekarza okulisty. W wyniku wykonanych przez niego badań dowiemy się, czy potrzebna nam jest korekcja wzroku, czy też borykamy się z jakąś chorobą oczu. Specjalista m.in. obejrzy przednią i tylną część oka, zmierzy ciśnienie dna oka oraz wskaże, jaki powinien być stopień zmętnienia soczewki. Badanie wzroku trwa zazwyczaj tylko kilkanaście minut, ale daje dokładną informację na temat kondycji naszego aparatu widzenia. Dopiero wówczas można zacząć wstępny dobór szkieł i oprawek. Przymierzając je, pacjent ocenia, w których czuje się najbardziej komfortowo i najlepiej widzi (źródło: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,10320332,Badanie_wzroku.html).

 

… do optyka

Z taką wiedzą można udać się po zakup odpowiednich okularów. W tym celu odwiedzamy specjalistyczny salon, taki jak np. salon optyczny POLOPTYK. Nie warto kupować uniwersalnych okularów na bazarze lub w pierwszym lepszym sklepie, bo nosząc je, możemy w efekcie jeszcze bardziej uszkodzić sobie wzrok. Nie mamy bowiem żadnej pewności, że produkt jest wyposażony w odpowiednie filtry czy soczewki. Tymczasem optyk pomoże nam dobrać właściwe szkła, a do nich najlepsze i najwygodniejsze do noszenia oprawki. Mimo iż noszenie okularów podyktowane jest najczęściej względami zdrowotnymi, to jednak możemy z tego faktu zrobić również modny użytek.