Szpecą, nadają ociężały, zmęczony wygląd. Worki pod oczami nigdy nie są ozdobą twarzy. Niekiedy jedyną szansą na ich usunięcie jest poddanie się operacji plastycznej blefaroplastyce.

Operacja plastyczna powiek

Lekarze są zgodni. Im szybciej przeprowadzi się interwencję chirurgiczną, tym lepsze efekty uzyskamy. Pierwsze worki pod oczami powstają około 25 roku życia. Czasem stają się ogromnym problemem estetycznym. Młode osoby mogą z nimi wyglądać znacznie starzej, bowiem dodają one lat. Z wiekiem problem może się pogłębiać. Skóra powiek będzie wiotczała i jeśli w młodym wieku pojawiły się worki pod oczami, za kilka lat problem nasili się.

Wśród najczęstszych problemów wymienia się opadanie powiek dolnych i przerost worków tłuszczowych pod oczami. Obie wady można usunąć operacyjnie, choć wiele osób zniechęci wizja interwencji chirurgicznej w bliskim sąsiedztwie oczu. Warto jednak rozważyć tę opcję, gdy kremy i zabiegi medycyny estetycznej nie przyniosą pożądanych rezultatów.

Niestety, operacje plastyczne powiek nie należą do najłatwiejszych i są obarczone ryzykiem błędu. Lekarz, wykonujący zabieg, musi doskonale znać anatomię tego obszaru i mieć spore doświadczenie Znalezienie takiego specjalisty nastręcza trudności, ale jego doświadczenie gwarantuje, iż zabieg nie zakończy się powikłaniami związanymi z osłabieniem mięśnia powieki. W konsekwencji może dojść do opadanie powieki dolnej, co będzie prowadziło do odsłonięcia i przesuszenia gałki ocznej – tzw. zespołu suchego oka. Warto wiedzieć, że tłuszcz, który znajduje się pod okiem, ma swoje znaczenie dla funkcjonowania gałki ocznej. Pełni on rolę wyściółki, która chroni skórę. Usunięcie zbyt dużej ilości tłuszczu również może stanowić problem.

Opis zabiegu

Istnieją dwie metody wykonywania cięcia na powiece dolnej w celu odsłonięcia worków tłuszczowych pod okiem. Chirurg może wykonać nacięcie tuż pod linią rzęs lub od środka spojówkowej strony powieki. Drugie nacięcie wykonuje się laserem. Zabieg najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W celu zmniejszenia dyskomfortu pacjenta stosuje się specjalną przesłonę na operowane oko. Nadmiar tłuszczu zostaje usunięty, a cięcie zszyte. Blizna w przypadku cięcia pod linią rzęs jest praktycznie niewidoczna.

Podczas rekonwalescencji nie wolno przez tydzień wykonywać czynności, które mogą wiązać się z podwyższeniem ciśnienia krwi. Wśród skutków ubocznych operacji wymienia się opuchliznę i zasinienia. Na szczęście istnieje leki, które łagodzą te dolegliwości. Większość pacjentów już po kilku dniach wraca do pełnej sprawności. Szwy zdejmuje się po tygodniu.

Magdalena Walma