Chandra
Rafael Barros z Pexels

Chandra często niepostrzeżenie wkrada się do naszego życia. Gdy trwa tylko chwilę, zazwyczaj nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Krótkotrwały spadek nastroju jest czymś normalnym. W końcu życie nas nie rozpieszcza. Czasem czujemy się zmęczeni, znudzeni lub po prostu nie służy nam pogoda za oknem. Co jednak zrobić, gdy stan ten się przedłuża? Jak sobie radzić z chandrą?

Spis treści:

  1. Dlaczego przytrafiają się nam gorsze dni?
  2. Przyczyny chandry zazwyczaj ciężko zidentyfikować
  3. Kiedy spadek nastroju staje się problemem?
  4. Jak radzić sobie z chandrą?
  5. Sposoby na chandrę
  6. Jak walczyć z chandrą?
  7. Aktywność fizyczna pomoże ci przeciwdziałać depresji
  8. Uzależnienie tylko tłumi smutek

Dlaczego przytrafiają się nam gorsze dni?

Choć chcielibyśmy odczuwać radość i zadowolenie z życia każdego dnia, to zazwyczaj jest to niemożliwe. Z jednej strony nasz układ nagrody przyzwyczaja się do stężenia dopaminy i potrzebuje jej coraz więcej, co wiąże się z koniecznością dostarczenia większej przyjemności za każdym razem. Z drugiej życie bywa nieprzewidywalne. Jednego dnia mamy świetną pracę, w której wszystko się układa. Drugiego firma popada w tarapaty finansowe i musimy szukać zatrudnienia gdzie indziej.

Przyczyny chandry zazwyczaj ciężko zidentyfikować

Chandra nie zawsze ma jednak logiczne uzasadnienie. W naszym życiu nie musi wydarzyć się nic złego, aby towarzyszyło nam kiepskie samopoczucie. Spadek sił witalnych może powodować jesień, ale też deszczowe dni. Gdy za oknem robi się ponuro, wiele z nas ma problem, aby wstać z łóżka. Także wydajność w pracy wyraźnie spada. Nic nam się nie chce, na wszystko brakuje sił.  Jesteśmy senni, zmęczeni, dokucza nam apatia.

Kiedy spadek nastroju staje się problemem?

Spadek nastroju, która trwa dzień lub dwa, nie jest katastrofą. W takiej sytuacji chandra nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Gorzej, gdy przedłuża się, przez co czujemy się zniechęcone do jakiegokolwiek działania czy pracy. W naszym domu sterta brudnych ubrań się powiększa, przybywa też brudnych talerzy, a w pracy mamy coraz większe tyły. To znak, że chandra może przeradzać się w depresję, która już wymaga interwencji psychoterapeuty i/lub psychiatry.

Jak radzić sobie z chandrą?

Jak walczyć z chandrą? Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe do wykonania. Z jednej strony ciężko ją wyeliminować z naszego życia, bo na ogół nie ma konkretnej przyczyny. Nie wynika z problemów w pracy czy w życiu prywatnym. Czasem pogorszenie nastroju to efekt deszczowej aury lub jesiennych dni, które wydają się szarobure. W takiej sytuacji pomocny może okazać się wyjazd do ciepłych krajów. Krótki urlop poprawi nam nastrój i przywróci chęć działania.

Sposoby na chandrę

Niewątpliwie chandra jest czymś, czego nie należy ignorować. Oczywiście kilkugodzinny spadek nastroju nie oznacza już pełnoobjawowej depresji, z którą należy zwrócić się po antydepresanty. Niemniej warto przeciwdziałać złemu nastrojowi. Jak radzić sobie z chandrą? Przede wszystkim stawiając na dobre relacje międzyludzkie. Chodzi o takie więzi, które nas wspierają. Jeśli masz przyjaciółkę, której obecność zawsze koi twoje smutki i motywuje do działania, koniecznie umów się z nią na pyszny obiad w waszej ulubionej restauracji. Wspólna rozmowa pozwoli ci oderwać się od smutków, a smaczny obiad korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie.

Jak walczyć z chandrą?

Jeśli chodzi o sposoby na chandrę, to dotyczą one również dostarczenia sobie dobrej rozrywki. Jeśli masz ulubiony kabaret, pójdź na jego występ. Uwielbiasz komedie? Koniecznie obejrzyj jakąś w domu lub w kinie. Bawią cię śmieszne filmiki na serwisie YouTube?  Nie odmawiaj ich sobie. Także komedie kryminalne czy komedie romantyczne w formie książek potrafią oderwać nas od szarej codzienności i poprawić nastrój w deszczowe dni.

Aktywność fizyczna pomoże ci przeciwdziałać depresji

Także aktywność fizyczna przeciwdziała depresji. Gdy doskwiera ci chandra, idź pobiegać. Możesz też zapisać się na taniec czy boks. Podczas aktywności fizycznej nasze ciało zalewają endorfiny, czyli hormony szczęścia. Skorzystaj z ich dobrodziejstw. To takie proste. Przy okazji spalisz trochę kalorii i zadbasz o smukłą sylwetkę.

Uzależnienie tylko tłumi smutek

Jak radzić sobie z chandrą? Z pewnością nie poprzez używki. Kiepski nastrój sprawia, że chętnie sięgamy po alkohol czy narkotyki, aby się trochę rozweselić. To jednak najprostsza droga do uzależnienia i przegrania swojego życia. Jeśli nie radzisz sobie ze spadkiem nastroju, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty lub psychiatry. To żaden powód do wstydu. Z ich pomocą uzyskasz wyraźną poprawę nastroju bez skutków ubocznych w postaci uzależnienia od alkoholu. Pamiętaj, że używki nie rozwiązują twoich problemów, lecz tłumią trudne emocje, które mają ci do przekazania coś ważnego.