Zdrowie

Aktywność fizyczna a zdrowie kobiet

Aktywność fizyczna a zdrowie kobiet

Zdjęcie autorstwa Li Sun z Pexels

Trening siłowy u wielu kobiet wzbudza przerażenie, zupełnie niesłusznie. Treningi siłowe, niekoniecznie z dużymi obciążeniami są bowiem bardzo wskazane w wielu przypadkach, szczególnie jeśli zależy ci na rzeźbieniu mięśni. W wyborze treningu dla kobiet warto jednak wziąć pod uwagę wiele różnych elementów. 

Trening kobiet — jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Zdrowie i uroda kobiety powinny zawsze stać na pierwszym miejscu. Przykładowy plan treningowy układany samodzielnie lub z pomocą trenera zawsze powinien więc uwzględniać jednakowo specyfikę konkretnej kobiecej sylwetki, poziom tkanki tłuszczowej, zakładany efekt, do jakiego chcemy dążyć. Trening aerobowy, kardio jest bardzo potrzebny, szczególnie jeśli chcesz spalać tkankę tłuszczową. Ćwiczenia siłowe w pewnym momencie okazują się jednak niezbędne. Z treningiem siłowym warto się zaprzyjaźnić, jeśli chcesz rzeźbić mięśnie. Serie kardio nie budują także masy mięśniowej — jeśli zależy ci na wzmocnieniu mięśni, musisz sięgnąć po wyciskanie hantli, sztangę lub inne formy tego typu treningu. Marty ciąg na prostych nogach to genialne ćwiczenie także na kształtowanie prostej sylwetki. Ciekawym rozwiązaniem uzupełniającym jest także trening z ciężarem własnego ciała. Większość kobiet skupia się na treningu kardio zupełnie zapominając o treningu siłowym. Warto zaś spróbować połączyć te treningi w planie dla uzyskania optymalnego efektu. Więcej wskazówek znajdziesz na kobieta.sfd.pl

Trening aerobowy czy trening siłowy?

Trening aerobowy niewątpliwie poprawia wydolność, chroni przed nabieraniem tkanki tłuszczowej, pozwala wysmuklić całe ciało. Stosuje się go bardzo często przy redukcji tkanki tłuszczowej. W połączeniu z dietą to prawie 100% gwarancja, że poprawa sylwetki będzie zauważalna. Trening kardio nie jest jednak dla wszystkich. Jeśli np. twój puls nie powinien szaleć, być może trzeba pomyśleć o innej formie ćwiczeń. W przypadku bólu stawów także ćwiczenia aerobowe nie są wskazane.

Zaletą treningów siłowych jest w kolei to, że pozwalają genialnie rzeźbić nie tylko dolne partie ciała, ale właściwie każdy mięsień. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednie ćwiczenia na ramiona, brzuch, plecy, pośladki czy uda. Konsultacja z trenerem personalnym zawsze się tutaj przyda. Przy obciążeniach trzeba jednak najpierw wyrobić odpowiednie nawyki wykonywania ćwiczeń. Praca z ciężarem i niewłaściwy ruch ciała, zamiast poprawę sylwetki mogą przynieść problemy zdrowotne.

Plan treningowy — nie zapomnij o rozciąganiu i regeneracji

Połączenie treningu aerobowego i siłowego daje genialne efekty, ale nie można zapominać o rozciąganiu. Stretching, pilates, joga to ważne elementy planu treningowego i nie można o nich zapominać. Ciało oprócz wysiłku zasługuje także na troskę i odpoczynek. Dopiero wtedy można liczyć na naprawdę spektakularne efekty.

 

Dodaj komentarz