Ceramidy i peptydy w pielęgnacji skóry twarzy
Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels

Sucha skóra skąpana w zmarszczkach wydaje się czymś nieuniknionym, co z czasem i tak pojawi się na naszej twarzy. Tymczasem niekorzystny proces starzenia się, można spowolnić, sięgając po odpowiednio dobrane kosmetyki. Ceramidy i peptydy to substancje, które nasz organizm sam wytwarza. Niestety, jak to bywa w przypadku metabolizmu, ten często spowalnia wraz z wiekiem. W rezultacie w skórze zaczyna brakować pewnych istotnych substancji. Jak sprawdzają się ceramidy i peptydy w pielęgnacji skóry twarzy?

Spis treści:

  1. Ceramidy i peptydy – substancje naturalnie występujące w skórze
  2. Kosmetyki z ceramidami – jak działają?
  3. Kosmetyki z peptydami – dlaczego warto po nie sięgać w pielęgnacji twarzy?

Ceramidy i peptydy – substancje naturalnie występujące w skórze

Ceramidy i peptydy, podobnie jak kwas hialuronowy, naturalnie występują w ludzkiej skórze. Niestety, z wiekiem komórki wytwarzają coraz mniej wyżej wspomnianych składników. W rezultacie ta traci jędrność i gładkość, pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki, które w miarę upływu czasu ulegają pogłębieniu. Na szczęście syntetyczne ceramidy i peptydy, które uzyskuje się w laboratorium kosmetycznym, są doskonale tolerowane i przyswajane przez naszą cerę. W związku z tym można je dostarczać z zewnątrz wraz ze starannie dobranym serum czy kremem do twarzy.  Co ciekawe, ceramidy i peptydy wpływają korzystnie nie tylko na nasze lico, ale też skórę głowy. Jeśli skarżysz się na nadmierne wypadanie włosów, może warto wzmocnić swój skalp, najpierw wykonując peeling skóry głowy, a następnie nakładając specjalny kosmetyk zawierający wyżej wspomniane substancje? Dzięki nim spowolnisz proces starzenia się włosów.

kosmetyki z ceramidami

Zdjęcie autorstwa Miriam Alonso z Pexels

Kosmetyki z ceramidami – jak działają?

Czy wiesz, że ceramidy pełnią rolę cementu w skórze? Występują w przestrzeni międzykomórkowej. Dzięki temu, iż należą do lipidów, wykazują właściwości hydrofobowe, dlatego też nie wypuszczają wody z komórek skóry i nie pozwalają jej odparować przez naskórek. Gdy cera posiada optymalną ilość ceramidów, jest świetnie nawilżona, gładka i sprężysta. Bije z niej też naturalny, zdrowy blask, którego nie należy mylić z nadmiernym przetłuszczaniem się strefy T.  Niedobór ceramidów sprawia jednak, że skóra staje się szorstka, szarawa, pozbawiona blasku i elastyczności.  Na szczęście można przywrócić cerze dobrą kondycję. Wystarczy sięgnąć po kosmetyki z ceramidami. Te zostały opracowane z myślą o codziennej pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej.

Kosmetyki z peptydami – dlaczego warto po nie sięgać w pielęgnacji twarzy?

Kosmetyki anti-aging bardzo często zawierają też peptydy. Te pełnią w naszej skórze niemniej istotną funkcję. Z punktu widzenia chemii peptydy to krótkie łańcuchy złożone z aminokwasów. Peptydy pełnią rolę przekaźników w obrębie komórek skóry. Ponadto wykazano, iż ułatwiają penetrację innych składników obecnych w kosmetykach, w tym substancji aktywnych o działaniu przeciwzmarszczkowym. Kosmetyki z peptydami warto stosować także po to, aby zmobilizować mięśnie do pracy, co z kolei sprzyja spłyceniu istniejących już zmarszczek.  Związki te nie niosą ze sobą skutków ubocznych. Natomiast działanie peptydów można porównać do botoksu.  W obu przypadkach obserwuje się spłycenie istniejących już zmarszczek.