blepharoplastyka

Oczy uchodzą za zwierciadło duszy. Niestety, otaczająca je skóra jako pierwsza zdradza objawy starzenia. W jaki sposób można przywrócić spojrzeniu młody wygląd i dawny blask?

Zmarszczki jako pierwsze pojawiają się w okolicach oczu. Kurze łapki, niewielkie bruzdy można zauważyć już nawet przed trzydziestym rokiem życia. Oczy pokazują zmęczenie, przedstawiają tryb życia i są odzwierciedleniem metryki. Nieodpowiednia pielęgnacja, uwarunkowania genetyczne mogą prowadzić do tego, że oznaki starzenia się pojawiają się jeszcze szybciej i są bardziej widoczne.

Wiotka skóra wokół oczu – co robić?

Niestety, w pewnych sytuacjach nawet najdroższy i najbardziej skoncentrowany krem sobie nie poradzi. Czasami stan skóry wokół oczu jest tak zły, że uniemożliwia nawet widzenie. Zbyt duża ilość skóry i tłuszczu powoduje tzw. „opadającą powiekę”, worki po oczami sprawiają, że zmęczenie i wiek wydają się jeszcze większe. W tych wypadkach może pomóc jedynie skalpel.

Operacja, która sprawi, że stan skóry wokół oczu znacznie się poprawi, to bleharoplastyka. Zabieg pozwala na usunięcie zbędnej skóry z tych okolic razem z tkanką tłuszczową. Dzięki temu spojrzenie jest bardziej wypoczęte, oczy przestają sprawiać wrażenie ciężkich. W przypadku niektórych osób poprawia się zdolność widzenia, w przypadku gdy zbyt opadająca powieka to utrudniała.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na zrobieniu kilku niewielkich nacięć, których później nie widać, ponieważ robione są w miejscu załamania powieki. Lekarz usuwa nadmiar tłuszczu i skóry, a następnie zszywa rany. Stosuje się zarówno zwykłe szwy jak i te rozpuszczalne. Pierwsze usuwa się po około siedmiu dniach. Zabieg może być wykonywany zarówno na górnej jak i dolnej powiece. Po wszystkim na szwy dodatkowo nakłada się opatrunek plastrowy. Całość może potrwać nawet 3 godziny. Lekarze podczas zabiegu stosują zazwyczaj znieczulenie miejscowe.

Zabieg ten można przeprowadzić dwa razy w życiu. Efekt utrzymuje się około 10 lat. Koszt operacji waha się w zależności od tego czy wykonywany jest na górnej lub dolnej powiece albo obu naraz. W wypadku obydwu powiek koszt wynosi od 2500 tysiąca nawet do 10 tysięcy złotych.

Aleksandra Wiktor