Uroda

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – czym się objawia?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Pexels

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Początkiem lat XX-tych objawy tej choroby stwierdzono u 5% ludności, natomiast obecnie ilość zdiagnozowanych przypadków zachorowań wzrosła i szacuje się, że blisko 10% populacji cierpi na to schorzenie. Najczęściej chorobę tę diagnozuje się u dzieci poniżej 12. roku życia oraz u noworodków. Czym jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Podpowiadamy.

Co to jest atopowe zapalenie skóry, czyli AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najpoważniejszych chorób dermatologiczno-alergicznych, której źródła należy szukać w genach chorego. Schorzenie to jest dziedziczne i prawdopodobieństwo zachorowania na atopię przez dziecko, którego rodzice cierpią na to schorzenie, wynosi blisko 70 procent. Atopowe zapalenie skóry jest dolegliwością, której pochodzenie nie zostało do końca poznane.

Choroba ta pojawia się, gdy nasz układ odpornościowy nieprawidłowo odpowiada na małe dawki antygenów, czyli nadmiernie wytwarza przeciwciała IgE, które są skierowane przeciwko alergenom. Organizm osoby chorującej na atopię w bardzo ostry sposób reaguje na różnego rodzaju alergeny, które mają wpływ na specyficzną reakcję układu przewodu pokarmowego, oddechowego, oczu lub skóry.

Objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Pierwsze objawy AZS u niemowlaka mogą pojawić się już przed szóstym miesiącem życia dziecka. Schorzenie to zdecydowanie częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców. W drugiej grupie przebieg tej choroby jest jednak cięższy Głównymi objawami jest wysuszona oraz zaczerwieniona skóra, a także silny świąd. Mogą się one jednak różnić w zależności od wieku dziecka. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się także w postaci wysypki, która przyjmuje charakter rumieniowo-wysiękowy.

W cięższych przypadkach AZS zmiany skórne mogą wystąpić również na tułowiu, pośladkach i na wewnętrznej stronie kończyn oraz w ich ugięciach. Zmiany skórne u niemowląt mogą przybierać postać grudek, strupków pęcherzyków i nadżerek, ognisk rumieniowych z widocznymi granicami. Policzki dziecka wyglądają jakby były polakierowane, rumień pokryty jest pęcherzykami, włosy dziecka są cienkie matowe i łamliwe.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry na szczęście nie jest chorobą zakaźną. Schorzenie to wywołane jest głównie predyspozycjami genetycznymi niemowlęcia, co wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego i wadliwą budową naskórka. Istotny wpływ na rozwój lub zaostrzenie tej choroby ma układ nerwowy, np. długotrwały stres oraz czynniki środowiskowe.

Z predyspozycjami genetycznymi niemowlęcia trudno jest walczyć, natomiast wiedząc, co wpływa na pojawienie się choroby lub jej zaostrzenia, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania. Alergeny, substancje drażniące czy zanieczyszczenia środowiska są idealnym miejscem, które pozwalają tym czynnikom się rozwijać.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry jest alergiczną przewlekłą chorobą, której nie można leczyć przyczynowo, a jedynie łagodząc jej objawy. Choroba ta charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji, a jej leczenie jest złożone i wiąże się z ciągłą obserwacją stanu skóry zwłaszcza w przypadku niemowląt. W przypadku tej choroby bardzo ważna jest profilaktyka. Co zrobić, jeśli pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry się już pojawiły?

Należy ograniczyć niemowlęciu kontakt z czynnikami środowiskowymi, które powodują pojawienie się lub zaostrzenie choroby tj. wyeliminować z diety, jak i otoczenia dziecka alergeny. Bardzo ważna jest higiena miejsc zmienionych chorobą, nieprzegrzewanie organizmu niemowlęcia, unikanie wełnianej lub sztucznej odzieży, która może podrażniać skórę dziecka, używanie środków przeznaczonych dla alergików, nienarażanie dziecka na dym papierosowy oraz przebywanie w pomieszczeniach zakurzonych.

Dodaj komentarz