Stomatologia Estetyczna

Aparat ortodontyczny – czym jest i kiedy warto się zdecydować?

Aparat ortodontyczny – czym jest i kiedy warto się zdecydować

Marzysz o pięknym uśmiechu? Zastanawiasz się, czy nie zdecydować się na leczenie ortodontyczne? Dowiedz się, czym jest aparat ortodontyczny i kiedy warto z niego skorzystać.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne to sposób zarówno na przywrócenie pięknego i prostego uśmiechu, jaki i korektę nieprawidłowego zgryzu. Leczenie ortodontyczne ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia i napięcie mięśni żuchwy. Korygując wady zgryzu, zapewniasz sobie zdecydowanie zdrowsze zęby i dziąsła, a co za tym idzie zmniejszasz ryzyko próchnicy i chorób przyzębia. Leczenie ortodontyczne polega na stosowaniu aparatu ortodontycznego, który pozwala korygować wszelkie wady zgryzu. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: aparat ruchomy oraz aparat stały.

Aparat ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy składa się z płyty akrylowej oraz elementów wykonanych z drutu stalowego. Tworzony jest zawsze na indywidualne zamówienie – po wykonaniu wycisku. Dzięki temu jest idealnie dopasowany do łuków zębowych. Po umieszczeniu aparatu ruchomego w jamie ustnej, płyta akrylowa znajduje się na podniebieniu, natomiast stalowe elementy oplatają zęby. W płytce akrylowej znaleźć można specjalne śruby ortodontyczne, które regulują aparat ortodontyczny – rozszerzenie bądź zwężenie łuku zębowego. Ruchomy aparat ortodontyczny najczęściej wykorzystywany jest w leczeniu dzieci. Jego zaletą jest to, że można w każdej chwili usunąć go z jamy ustnej.

Aparat stały

Drugim rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty stałe. Jak sama nazwa wskazuje, aparaty stałe umieszczane są na zębach na cały czas trwania leczenia. Aparat stały składa się z pierścieni umieszczanych na zębach trzonowych oraz z zamków, które przyklejane są do powierzchni szkliwa. Zamki oraz pierścienie połączone są ze sobą za pomocą łuków leczniczych wykonanych najczęściej ze stali nierdzewnej. Leczenie aparatem ortodontycznym stałych najczęściej stosowane jest w przypadku młodzieży i osób starszych.

Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

Założenie aparatu ortodontycznego i poddanie się leczeniu polecane jest osobom z widocznymi wadami zgryzu. Wśród nich wyróżnić można m.in. zgryz krzyżowy, zgryz głęboki czy stłoczenia. Leczenie ortodontyczne wskazane jest również przy problemach takich jak paradontoza, wady wymowy, ból żuchwy bądź głowy, a także pękające zęby.

W przypadku dzieci wskazaniem do leczenia ortodontycznego może być seplenienie czy też cofnięty bądź wysunięty podbródek. Warto odpowiednio wcześniej udać się do lekarza ortodonty i jak najszybciej poddać leczeniu, ponieważ może to wpłynąć w przyszłości na prawidłowe pojawienie się zębów stałych.

Aparat ortodontyczny – gdzie założyć?

Leczenie ortodontyczne przeprowadzanie jest w gabinecie ortodontycznym przez lekarz ortodontę. Jednak pierwszy etapem jest konsultacja u lekarza stomatologa np. w klinice AllSmiles Dental w Lublińcu. Podczas takiej wizyty należy dokładnie oczyścić zęby z zalegającego kamienia nazębnego, a także wyleczyć wszelkie ubytki. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć wyłącznie na zdrowych zębach. Po wizycie u dentysty, należy udać się do ortodonty, który postawi diagnozę i przedstawi wstępny program leczenia.

Jeżeli zależy Ci na zdrowym uśmiechu, nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z ortodontą. W przypadku dzieci, najlepiej by pierwsza wizyta odbyła się nie później niż w 7. roku życia.

Dodaj komentarz