Krzywy zgryz często bywa przyczyną kompleksów. Z pomocą przychodzą nam aparaty ortodontyczne. Warto pamiętać, iż korzystając z ich dobrodziejstw, należy zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej.

Aparat ortodontyczny pozwala skorygować zgryz i rozstaw zębów. Niektórzy uważają to rozwiązanie za urocze, dla innych jest zmorą. Aparat ortodontyczny jest szczególnie popularny wśród dzieci.

Chcąc cieszyć się zdrowym uśmiechem, musimy regularnie dbać o zęby. Osoby, które noszą aparat, muszą poświęcić im szczególną uwagę. W związku z tym, iż druciki przylegają do zębów, na ich powierzchni często tworzy się kamień, który z kolei sprzyja rozwojowi próchnicy.

Ważne – szczotkowanie

Decydując się na aparat, musimy liczyć się z tym, że pokarm może wejść w zakamarki. Warto pamiętać, iż nieusuwany osad w miarę upływu czasu zamienia się kamień nazębny. Ten z kolei może usunąć wyłącznie stomatolog. Nie należy lekceważyć kamienia nazębnego, ponieważ sprzyja on rozwojowi próchnicy.

Na szczęście można ustrzec się przed kamieniem nazębnym. Wystarczy, że nosząc aparat, będziemy dokładnie szczotkować zęby. Ta czynność powinna trwać nieco dłużej, ponieważ włosie musi dotrzeć do każdego zakamarku, w którym mogą gromadzić się resztki jedzenia. Jednocześnie należy stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej. Te ostatnie usuną resztki bakterii.

Słodycze do kosza

Oprócz odpowiedniego czasu szczotkowania, warto zadbać o to, żeby w czasie noszenia aparatu nie spożywać produktów, które łatwo osadzają się na zębach lub oklejają je. Krówki, ciągnące cukierki, toffi itp. przysparzają problemów podczas szczotkowania. Osoby, które noszą aparat, powinny unikać słodyczy.

Wizyta u dentysty

Osoby, które noszą aparat ortodontyczny, powinny regularnie sprawdzać stan uzębienia w gabinecie stomatologa. W przypadku stwierdzenia próchnicy specjalista podejmie stosowne leczenie.

Aleksandra Wiktor