Analiza kolorystyczna
Zdjęcie autorstwa Sharon McCutcheon z Pexels

Analiza kolorystyczna bywa bardzo pomocna w codziennym życiu. Dzięki niej łatwiej dobierzemy ubrania, dodatki, kolor włosów czy kosmetyki do makijażu. Dobrze przeprowadzona analiza kolorystyczna pomoże ci podkreślić atuty twojej urody i doda pewności siebie.  Najlepiej, gdy przeprowadza ją doświadczony kolorysta lub wizażysta. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak przeprowadzić analizę kolorystyczną na własną rękę?

Spis treści:

  1. Kiedy najlepsza jest analiza kolorystyczna w domu?
  2. Analiza kolorystyczna w domowym zaciszu
  3. Jakie kolory ci odpowiadają?
  4. Zgaszone czy nasycone odcienie?
  5. Jak nosić ulubiony kolor, który nie pasuje do naszego typu urody?
  6. Jak ograć niepasujące nam kolory?

Kiedy najlepsza jest analiza kolorystyczna w domu?

Nie każdą z nas stać na profesjonalną analizę kolorystyczną. Nie wszystkie też mieszkamy w dużych miastach i mamy dostęp do profesjonalistów specjalizujących się w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zdane na przypadkowe stylizacje. Możemy same ocenić, jakim typem urody jesteśmy. Wystarczy odrobina cierpliwości. Sama analiza kolorystyczna to tak naprawdę doskonała zabawa, jeśli podejdziemy do niej z odpowiednim nastawieniem.

Analiza kolorystyczna w domowym zaciszu

Każda z nas może przeprowadzić analizę kolorystyczną w domowym zaciszu. Wystarczy tylko wyjąć z szafy pozostałych domowników ubrania w różnych kolorach. Możesz też udać się do galerii handlowej i zabrać do przymierzalni odzież w różnych odcieniach. Zakładając ją przy twarzy, powinnaś zrobić sobie zdjęcie i dobrze przyjrzeć się swojemu odbiciu w lustrze. Jeśli w jakimś ubraniu wyglądasz niewyraźnie, sprawiasz wrażenie zmęczonej, zaczerwienionej, a twoja skóra jest poszarzała, żółta lub pomarańczowa, to znak, że ten kolor ci nie służy. Nie powinnaś go nosić. Dobrze dobrane odcienie komplementują twój typ urody. Sprawiają, że wyglądasz świeżo i promiennie. Pamiętaj, że choć o czerni i bieli mówi się w kontekście kolorów uniwersalnych, to nie każdemu będą pasować.

analiza kolorystyczna w domu

Zdjęcie autorstwa Ron Lach z Pexels

Jakie kolory ci odpowiadają?

Jeśli ustalisz, jakie kolory ci odpowiadają, jesteś w stanie wyciągnąć ogólne wnioski. Analiza kolorystyczna pokazuje, w czym wyglądamy dobrze. Zazwyczaj są to chłodne lub ciepłe kolory. Oczywiście, mówimy tutaj o ogólnym podziale. Jedne dziewczyny świetnie wyglądają w brązach, rudościach, beżach i musztardzie, czyli ciepłych kolorach. Innym kobietom pasują zimne odcienie zieleni, niebieskiego, różu i czerwieni. Aby ustalić, czy jesteś ciepłym czy zimnym typem kolorystycznym, przyłóż do twarzy złotą i srebrną biżuterię. Paniom o ciepłej urodzie lepiej pasuje złoto. Natomiast kobiety należące do chłodnych typów dobrze prezentują się w srebrze.

Zgaszone czy nasycone odcienie?

Zarówno brąz, jak i niebieski występują w różnych wydaniach. Brąz może być bardziej chłodny, wpada wówczas w czerń, fiolet lub szarość, lub cieplejszy i zawiera wtedy rude podtony.  Natomiast niebieski może być chłodnym błękitem lub wpadać w cieplejszą tonację. Na co dzień musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej wyglądamy w zgaszonych czy nasyconych odcieniach. Ktoś, kto ma urodę kontrastową, powinien sięgać po intensywne kolory takie jak fuksja, krwista czerwień czy szmaragdowa zieleń. Natomiast nieco spokojniejsze typy urody lepiej prezentują się w zgaszonych odcieniach.

zalety analizy kolorystycznej

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Jak nosić ulubiony kolor, który nie pasuje do naszego typu urody?

Analiza kolorystyczna może wykazać, że nasz ulubiony kolor wcale do nas nie pasuje. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie możemy go nosić. Najlepiej jest go przemycić na tych elementach garderoby, które znajdują się z dala od twarzy, czyli na spodniach, szortach, spódniczkach, butach czy torebkach.

Jak ograć niepasujące nam kolory?

Czasem niepasujący nam kolor można ograć makijażem lub pozostałymi elementami garderoby. Np. masz zimowy typ urody, a kupiłaś sobie musztardową bluzkę, która jest dla ciebie za ciepła. Nie chcesz jej jednak wyrzucać, bo sporo cię kosztowała i jest wykonana z dobrej jakości tkaniny. Zawsze możesz ją założyć, a na wierzch narzucić fioletową marynarkę lub ramoneskę. Musztarda świetnie komponuje się z fioletem. Ten kolor natomiast jest stosunkowo chłodny i wspaniale kontrastuje z zimowym typem urody. Skutecznie zrównoważy ciepłe tony musztardy, podobnie jak srebrny naszyjnik i kolczyki.