Cukrzyca typu 1
Zdjęcie autorstwa PhotoMIX Company z Pexels

Cukrzyca typu 1 często jest diagnozowana stosunkowo późno. Jej objawy należą do mało charakterystycznych i często przypisuje się je zmęczeniu oraz przepracowaniu. Utrata masy ciała, picie dużych ilości wody, częste korzystanie z toalety, suchość w gardle – wszystko to powinno nas zaniepokoić. Co warto wiedzieć o cukrzycy typu 1?

Spis treści:

  1. Czy cukrzycę typu 1 można wyleczyć?
  2. Cukrzyca typu 1 – jak uzyskać optymalny poziom glukozy we krwi?
  3. Leczenie cukrzycy. Jak uniknąć retinopatii i stopy cukrzycowej?
  4. Czy z cukrzycą typu 1 da się normalnie żyć?
  5. Pompy insulinowe – kto może liczyć na refundację?
  6. Indeks glikemiczny, czyli dieta osoby chorej na cukrzycę

Czy cukrzycę typu 1 można wyleczyć?

Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą. Nie istnieje żaden magiczny lek, który by ją zlikwidował i przywrócił prawidłową gospodarkę węglowodanową. W przypadku cukrzycy typu 1 ważna jest kwestia ketonowa. Nadmiar ciał ketonowych w organizmie stanowi ostre powikłanie. To pojawia się wówczas, gdy lekceważymy chorobę lub nie wiemy o jej istnieniu. Tymczasem może tutaj dojść do śpiączki, a nawet śmierci.

Cukrzyca typu 1 – jak uzyskać optymalny poziom glukozy we krwi?

Dla organizmu niebezpieczna jest zarówno hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, zbyt niskie stężenie glukozy w organizmie, jak i hiperglikemia, której towarzyszy nadmiar glukozy we krwi.  Cukrzyca typu 1 początkowo może budzić obawy wśród chorych. Trzeba bowiem jakoś wyrównać stężenie glukozy we krwi. Specjaliści zalecają zastrzyki insulinowe i rozpisują je co do dawki oraz godziny. Jednak osoba, która dopiero od niedawna wie, że cierpi na cukrzycę, może mieć problem z przestrzeganiem zaleceń. Niektórzy boją się, że stężenie cukru po zastrzyku insulinowym będzie za niskie, przez co ich życie stanie się zagrożone.

Leczenie cukrzycy. Jak uniknąć retinopatii i stopy cukrzycowej?

Leczenie cukrzycy jest bardzo ważne. Niestety, wiele osób ma problem z regularnością posiłków i przyjmowaniem insuliny  w sposób zalecony przez specjalistę. Tymczasem lekceważenie tej przypadłości niesie ze sobą poważne konsekwencje. Powikłania nieleczonej cukrzycy to m.in. retinopatia, która może prowadzić do osłabienia lub uszkodzenia wzroku oraz stopa cukrzycowa, ta ostatnia w skrajnych przypadkach może zakończyć się amputacją.

Czy z cukrzycą typu 1 da się normalnie żyć?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które usłyszało z ust lekarza nieprzyjazną dla siebie diagnozę. Na szczęście cukrzyca typu 1 jest do opanowania. Gdy sprawujemy nad nią kontrolę, możemy uprawiać sport, mieć swoje hobby, normalnie pracować i spotykać się ze znajomymi.  Niemniej trzeba ją leczyć pod okiem fachowca.

Pompy insulinowe – kto może liczyć na refundację?

Leczenie cukrzycy u osób dorosłych utrudnia brak refundacji na pompy insulinowe. Te są łatwo dostępne dla dzieci, ale przecież one rosną i nie przestają ich potrzebować. Pompy insulinowe są stosunkowo drogie, nie należą też do rozwiązań długowiecznych. Co pewien czas trzeba je wymieniać na nowe. W związku z tym osoba chora na cukrzycę musi regularnie odkładać pieniądze na nową pompę insulinową.

Indeks glikemiczny, czyli dieta osoby chorej na cukrzycę

W mediach często można znaleźć informację, iż dieta ketogeniczna pomaga w walce z cukrzycą. To nie zawsze okazuje się prawdą. Najlepiej dobrać plan żywieniowy podczas konsultacji z lekarzem. Nie dajmy się też zwieść marketingowi. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pomidorem ekologicznym czy zwykłym z marketu, jego indeks glikemiczny jest taki sam. Nie zaszkodzi on osobie chorej na cukrzycę tylko dlatego, że kupiliśmy go bez popularnego certyfikatu.  Cukrzyca typu 1 nie wymusza na nas zakupu produktów ekologicznych, lecz kierowanie się ich indeksem glikemicznym. Winogrona mają ten wskaźnik dość wysoki, dlatego odradza się je cukrzykom, niezależnie od tego, czy pochodzą z supermarketu czy od babci z ogródka.