Czym jest analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna polega na przykładaniu do twarzy chust w różnych kolorach lub próbników kolorów. Ma ona na celu określenie odcieni, które pasują danej osobie. To właśnie w nich będzie wyglądać zdrowo i promiennie. Czym jest analiza kolorystyczna i dlaczego warto ją przeprowadzić?

Jak się przygotować do analizy kolorystycznej?

Zanim zaczniesz przykładać do twarzy różne odcienie, powinnaś wykonać delikatny makijaż. Zazwyczaj nakładamy na twarz podkład i/lub puder, stosujemy też korektor, co zmienia odbiór naszej urody. W praktyce ujednolicony koloryt twarzy pozwala na noszenie większej liczby kolorów, ponieważ te bardziej problematyczne nie podbijają istniejących zasinień. Możesz też wytuszować rzęsy i nałożyć beżowe cienie na powieki. Unikaj jednak bardziej kolorowego makijażu oczu oraz pomadek w intensywnych odcieniach, ponieważ te mogą zafałszować wyniki analizy kolorystycznej. Nie powinnaś mieć na sobie zbyt intensywnej opalenizny. Ta bowiem może przyczynić się do wyboru innych kolorów niż te, które w rzeczywistości ci pasują.

4 typy urody

Wyróżniamy 4 główne typy urody – wiosnę, lato, jesień i zimę. Wiosnę i jesień zaliczamy do ciepłych typów urody, natomiast lato i zimę do chłodnych.  Każdy z typów urody dzieli się na 3 podtypy, które dość mocno różnią się między sobą.  Profesjonalna analiza kolorystyczna pomoże ci ustalić, jakim podtypem jesteś.

Typy siostrzane

Każdemu podtypowi urody odpowiada inna paleta barw. Może on jednak zapożyczać niektóre odcienie z typów siostrzanych.  Na przykład kontrastowa zima, której dobrze w fiolecie, niebieskim, butelkowej zieleni, fuksji, krwistej czerwieni, bieli i czerni, może zapożyczać żywe odcienie pasteli. Powinna jednak unikać zgaszonych kolorów oraz tych bardzo ciepłych jak musztarda czy karmel.

Dlaczego warto przeprowadzić analizę kolorystyczną?

Analiza kolorystyczna ułatwia skomponowanie garderoby, dobór odpowiednich kosmetyków do makijażu oraz odcienia farby do włosów.  Gdy wiemy, jakim typem jesteśmy, kupujemy rzeczy, w których wyglądamy dobrze. Źle dobrane kolory potrafią dodać lat i sprawić, że prezentujemy się nie najlepiej. Zima, którą pomalujemy zgaszonymi, jesiennymi kolorami, będzie wyglądała na chorą i zmęczoną.

Czy analiza kolorystyczna wymaga pomocy fachowca?

Wszystko zależy od danej sytuacji. Jeśli masz dobre wyczucie estetyki, możesz poradzić sobie sama, przykładając do twarzy różne odcienie. Natomiast gdy zupełnie się w tym nie orientujesz lub zależy ci na profesjonalnym wskazaniu podtypu urody, który reprezentujesz, lepiej skorzystać z pomocy kolorystki. Niektóre firmy w ramach imprez integracyjnych zapewniają swoim pracownicom profesjonalną analizę kolorystyczną.