Rekonstrukcja piersi bez tajemnic – spotkaj się z ekspertem!

Wraz z nowotworem piersi często w parze idzie konieczność wykonania mastektomii. To dla kobiet duża strata – nie tylko fizyczna. Jest to także duże obciążenie psychiczne.

 Chirurgia plastyczna od lat pomaga tym Paniom, które pokonały już chorobę i chciałyby zrekonstruować piersi. Nowoczesne metody pozwalają odtworzyć bardzo naturalnie wyglądający biust.

Zachorowalność na raka stale wzrasta. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet i stanowi  przeszło 1/4 wszystkich nowotworów. W Polsce rocznie zapada na raka piersi ok. 14,5 tys. kobiet” – mówi dr n. med. Sławomir Mazur. Co więcej, schorzenie to dotyka coraz młodsze osoby.

Wpływ mastektomii na stan psychiczny

Często jedną z metod leczenia jest całkowite usunięcie chorej lub chorych piersi. Niektóre kobiety nie czują późniejszej potrzeby odtworzenia piersi, a inne wręcz przeciwnie. „Panie, które tracą pierś bardzo często mają problem z akceptacją swojego ciała, rezygnują z wielu funkcji społecznych (tzw. zespół „half woman”). Wycofując się częściowo z funkcji społecznych i towarzyskich, mają poczucie niepełności. Proteza zewnętrzna nie jest wygodnym rozwiązaniem bywa też przyczyną dyskomfortu. Dlatego kobiety chcą zakończyć pewien etap, wrócić do normalności i zapomnieć o traumie, którą przeszły. Rekonstrukcja piersi jest dla nich sposobem na przywrócenie siebie do stanu sprzed operacji” – mówi dr n. med. Tadeusz Witwicki.

Dylematy przed zabiegiem

 

Przeprowadzenie rekonstrukcji piersi niesie ze sobą wiele pytań dotyczących spodziewanych efektów, dostępnych metod i przede wszystkim bezpieczeństwa zabiegu. Jedno jest pewne, aby poddać się operacji należy być całkowicie wyleczonym. Co ważne, późniejsza kontrola onkologiczna nie stanowi problemu. Pacjentki po operacjach rekonstrukcyjnych piersi, czy to tkankami własnymi, czy przy użyciu implantów, mogą być w pełni kontrolowane badaniami obrazowymi tak samo jak pacjentki, które nie były poddane rekonstrukcji. Dlatego wszelkie dostępne badania obrazowe jak: badania rentgenowskie, mammografia, USG, rezonans magnetyczny bądź pozytronowa tomografia komputerowa mogą być wykonywane” – mówi dr n. med. Sławomir Mazur.

Dostępne metody

 

To, jaką metodę wybierze chirurg, zależy od stanu pacjentki. „Zasadą jest uzyskanie najlepszego wyniku kosmetycznego, z jak najmniejszym obciążeniem i narażeniem na dodatkowe komplikacje operowanej” – kontynuuje dr Witwicki. Sposobów na rekonstrukcję jest wiele. Najpopularniejszą metodą jest nadal wszczepienie ekspandera wymienianego na implant silikonowy bądź od razu włożenie tzw. ekspanderoprotezy. Możliwa jest również rekonstrukcja wykorzystująca własne płaty tkankowe, np. z brzucha lub pleców. Natomiast te Panie, które chciałyby skorzystać z metod mniej inwazyjnych, mogą poddać się rekonstrukcji własnym tłuszczem np. dodatkowo z wykorzystaniem systemu BRAVA, który zwiększa przeżywalność przeszczepionych komórek tłuszczowych. To także metoda polecana kobietom, które obawiają się użycia ciała obcego w postaci implantu.

Masz pytania? Zadaj je!

Jeśli chciałabyś się dowiedzieć więcej na temat rekonstrukcji piersi, jesteś po mastektomii lub ten etap jest jeszcze przed Tobą, zapraszamy na spotkanie z ekspertami! Konsultacji będą udzielać specjaliści z wieloletnim doświadczeniem: chirurg plastyk, szkoleniowiec metod rekonstrukcji piersi – dr n. med. Tadeusz Witwicki, chirurg onkolog zajmujący się od 20 lat leczeniem chorób piersi i rekonstrukcją – dr n. med. Sławomir Mazur. Podczas spotkania zainteresowane pacjentki będą mogły również poznać metodę rekonstrukcji własnym tłuszczem z wykorzystaniem systemu BRAVA™AFT, który wspomaga osiągnięcie pożądanego efektu estetycznego.

Bezpłatne konsultacje odbędą się 14 lutego 2015 r., w godz. 9-15, w Gabinecie dr Tadeusza Witwickiego, ul. Nasturcjowa 6 w Warszawie.

Zadzwoń, zapisz się!  Tel. 728-840-465

www.drwitwicki.pl

www.mojabrava.pl