Nie ma chyba na świecie takiego człowieka, który nie miałby na swoim ciele ani jednej blizny. Bardzo często są to brzydkie pamiątki jeszcze z dzieciństwa, które powstały na skutek różnych urazów. Jednakże i w dorosłym życiu zdarzają się różne wypadki, po których pozostają mniej lub bardziej widoczne blizny. Do niektórych można się przyzwyczaić i przestać je zauważać – inne mogą być przyczyną bólu fizycznego i psychicznego dyskomfortu.
Zatarcie przeszłości
Blizny na ciele świadczą o różnego rodzaju urazach, których ono doznało. Najczęściej są jedyną „pamiątką”, jaka pozostaje po wypadku czy operacji. Źle zrośnięte, głębokie, widoczne są bardzo często przyczyną fizycznego bólu. Mogą uniemożliwiać normalne rozciąganie mięśni i wykonywanie wielu codziennych czynności. Dodatkowo codziennie przypominają o tym, co się kiedyś wydarzyło – o bólu po wypadku, często również o bólu najbliższych, którzy także brali w nim udział. Przeszłość, w której blizny świadczyły o męstwie wojownika, jest już dawno za nami. Dzisiaj blizn najchętniej byśmy się pozbyli. Na szczęście można to zrobić właściwie w każdym przypadku, niezależnie od metody powstania i wieku blizny.
Świeże blizny
Młoda i jędrna skóra zawsze podlega łatwiejszemu i szybszemu gojeniu. Jednak niezależnie od wieku pacjenta, w czasie gojenia się blizny można częściowo wpłynąć na jej przyszłą widoczność. Nie zniknie ona całkowicie, jednak dzięki terapii uciskowej – za pomocą własnych palców lub specjalnych opatrunków uciskowych – można osiągnąć efekt bardziej elastycznej, mniej widocznej blizny. Masaże z wykorzystaniem specjalnych maści przynoszą efekty dopiero po pewnym czasie, ale skóra będzie dzięki temu znacznie gładsza. W przypadku świeżych blizn trzeba jednak bardzo uważnie wybrać moment, w którym będzie można zacząć na nich jakkolwiek działać – najlepiej skorzystać z porady lekarskiej, dzięki czemu uniknie się zakażeń czy rozejścia się blizny.
Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna
Zabiegi te mają na celu zmniejszyć widoczność blizny lub w ogóle usunąć trwale bliznę. Medycyna estetyczna pomaga w przypadku widocznych blizn, zarówno uniesionych jak i głębokich. Kilkukrotne stosowanie jonoforezy, głębokich peelingów chemicznych, mikrodermabrazji, jonoforezy czy bezigłowej mezoterapii pomoże zwłaszcza w przypadku blizn młodych.
Chirurgia estetyczna może przyjść z pomocą każdemu, komu blizna sprawia nie tylko dyskomfort wizualny, ale również fizyczny. Skorygować można przykurcze, które spowodowane są bliznowatymi powierzchniami ciała oraz w ogóle usunąć bardzo widoczną bliznę, wycinając ją i ponownie zszywając skórę. Dzięki temu zabiegowi blizna jest znacznie mniejsza i o wiele mniej widoczna.
Laser
Zabiegi laserowe mogą skorygować nie tylko wygląd blizny, ale również jej kolor. Światło lasera „ściera” bliznę zbyt dużą, powoduje pobudzenie skóry do odbudowywania się i regeneracji. Najlepsze efekty zobaczyć można jednak po kilkukrotnym wykonaniu zabiegu.