Plastyka brzucha
Dainis Graveris z Unsplash

Gwałtowne zmiany wagi, ciąża, wiek – wszystkie te czynniki wpływają na wygląd naszego ciała. Skóra brzucha jest szczególnie podatna na niekorzystne zmiany, najczęściej też jest poddawana korekcie. Plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka, może być wykonywana w różnych sytuacjach i w różnym zakresie.

Luźna skóra na brzuchu jest szczególnie niepodatna na jakikolwiek wysiłek fizyczny. Niestety, jej nadmiar można usunąć wyłącznie operacyjnie. Jest najczęstszym problemem osób, które w krótkim czasie straciły wiele kilogramów – tkanka tłuszczowa przekształciła się w mięśnie brzucha, znaczna jej część zniknęła, jednak skóra, która musiała wcześniej przykryć nadmiarowe kilogramy, pozostała na swoim miejscu. Również panie po ciąży często narzekają na te rejony – powłoki brzuszne uległy rozciągnięciu, mięśnie są znacznie słabsze a skóra obwisła. Z wiekiem nasze ciało się zmienia a wiązania, które normalnie utrzymują skórę jędrną i napiętą, słabną. Abdominoplastyka daje efekt natychmiast i może być przeprowadzona w różnym zakresie – od pełnego zabiegu, połączonego ze wzmocnieniem powłok brzusznych do mini-abdominoplastyki, podczas której zostaje usunięty wyłącznie niewielki nadmiar skóry z podbrzusza.

 

Pełna abdominoplastyka

Pełna plastyka brzucha to zabieg najbardziej inwazyjny, przeznaczony dla osób, których mięśnie powłok brzusznych są osłabione i rozciągnięte. Najczęściej z tego zabiegu korzystają panie po przebytych ciążach, które nie planują ich już więcej. Podczas tego zabiegu usunięty zostaje nadmiarowy fałd skórno-tłuszczowy. Mięśnie brzucha są zszywane, co powoduje ich wzmocnienie i podkreślenie talii. Minusem tego zabiegu jest widoczna blizna – cięcie podczas pełnej abdominoplastyki jest długie – nawet od biodra do biodra, w kształcie rozszerzonej litery U. Jednakże chirurg, wykonując je, zawsze stara się, aby blizna mogła być później ukryta pod bielizną a nawet pod bikini. Pełny efekt po tej operacji będzie można podziwiać dopiero po pół roku – sam powrót do pełnej sprawności trwa nawet kilka tygodni. Jednak pomimo widocznej blizny, właściwie wszyscy pacjenci są z zabiegu bardzo zadowoleni. Znacząco poprawia on komfort życia, samopoczucie i wygląd pacjenta.

 

Modyfikowana plastyka brzucha i mini-abdominoplastyka

Niekiedy nie ma potrzeby wykonywać pełnej plastyki brzucha. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy mięśnie brzucha pacjenta są w dobrym stanie i nie trzeba ich wzmacniać. Modyfikowana plastyka brzucha usunie znaczną część nadmiaru tkanki skórnej od pępka w dół, zaś blizna po tym zabiegu będzie o wiele krótsza, niż przy pełnej plastyce brzucha. Mini-abdominoplastyka to opcja dla osób, które narzekają na wygląd swojego podbrzusza znacznie poniżej pępka. W przypadku tej operacji blizna jest jeszcze mniejsza i jeszcze słabiej widoczna. Podczas pierwszej wizyty u lekarza będzie można dokładnie określić, jak szeroki powinien być zakres zabiegu, żeby spełnił oczekiwania pacjenta.