Tak naprawdę bardzo rzadko spotykamy się ze skrajną ekstrawersją lub introwersją. U większości ludzi jedna z energii przeważa, aczkolwiek każdy potrzebuje kontaktu z ludźmi oraz odpoczynku z dala od nich. Okresowo możemy bardziej wychodzić do innych lub stronić od towarzystwa. Przyjaźń z introwertykiem bywa bardzo cenna. W naszym artykule zdradzamy, co nam daje.
Spis treści:
- Dlaczego ekstrawertycy uchodzą za bardziej sympatycznych niż introwertycy?
- Dlaczego skrajna ekstrawersja to pustka emocjonalna?
- Przyjaźń z introwertykiem pozwala sięgnąć głębi
- Zalety przyjaźni z introwertykiem
- Tolerancja i zrozumienie potrzeb introwertyka
Dlaczego ekstrawertycy uchodzą za bardziej sympatycznych niż introwertycy?
Ekstrawertycy cieszą się dobrą opinią. Zazwyczaj myślimy o nich jako o tych, którzy lubią ludzi i są do nich pozytywnie nastawieni. Introwertycy budzą w nas niepokój. Często odnosimy wrażenie, że spoglądają na nas nieprzychylnie. Trudno nam bowiem odczytać ich intencje i nastawienie. Nie wiemy, czy zdobyliśmy ich sympatię i możemy zaprosić ich na wspólną pizzę.
Dlaczego skrajna ekstrawersja to pustka emocjonalna?
W rzeczywistości zarówno ekstrawertycy, jak i introwertycy okazują się świetnymi przyjaciółmi, na których można polegać. Nie brakuje wśród nich także jednostek pozbawionych empatii i aspołecznych, które wysługują się innymi do realizacji własnych interesów. Nie można tutaj zatem zanadto generalizować. Warto jednak podkreślić jedną rzecz. Skrajna ekstrawersja to nierzadko pustka. Ktoś podtrzymuje wiele znajomości po to, by samemu błyszczeć, pojawić się na ściance, mieć świetne zdjęcie na Instagramie czy sprzedać nam jakiś produkt, którego wcale nie chcemy i nie potrzebujemy.
Przyjaźń z introwertykiem pozwala sięgnąć głębi
Z ekstrawertykiem łatwo wyjść na imprezę, która niewiele wnosi do naszego życia poza dobrą zabawą i tańcem. Przyjaźń z introwertykiem jest często możliwa przez to, że jest on gotów do rozmów na głębsze tematy. Chętnie nas wysłucha, udzieli rady, zwróci uwagę na rzeczy, które sami przeoczyliśmy. To bardzo dobry obserwator, który dysponuje cenną wiedzą.
Zalety przyjaźni z introwertykiem
Przyjaźń z introwertykiem to często relacja na całe życie. Oczywiście, jeśli o nią umiejętnie dbamy i przestrzegamy pewnych ogólnych zasad. Introwertyk to osoba godna zaufania, lojalna wobec nas, która raczej unika kłótni. Na te godzi się tylko wówczas, gdy sytuacja naprawdę wymknie się spod kontroli.
Tolerancja i zrozumienie potrzeb introwertyka
Jeśli szukasz kompana, z którym wyskoczysz na imprezę czy koncert, to lepiej rozejrzeć się za znajomym ekstrawertykiem. Tacy ludzie lubią różne formy stymulacji. Nie przeszkadzają im miejsca głośne i pełne efektów świetlnych. Ich układ nerwowy zazwyczaj wolniej się przebodźcowuje. Przyjaźń z introwertykiem wymaga zrozumienia. Takiego człowieka nie można na siłę socjalizować i wyciągać do głośnego klubu, aby z nami potańczył. To tak, jakby ktoś nas, ekstrawertyków, zmuszał do medytacji, która nas nudzi i irytuje. Musimy nauczyć się szanować swoje odmienne potrzeby. Przyjaźń z introwertykiem to ważna lekcja tolerancji. Pokazuje bowiem, że nie trzeba ze sobą przebywać 24 godziny na dobę, aby być ze sobą blisko. Introwertyk musi czasem złapać dystans, ucieka od ludzi i czyta książkę w swoim pokoju. To całkowicie normalne. Gdy to zaakceptujemy, możemy zyskać prawdziwego przyjaciela, który jest duszą towarzystwa w niewielkim, sprawdzonym gronie.