Udany związek, czyli balans asertywności i przywiązania
Zdjęcie autorstwa Pami Avilés z Pexels

Udany związek to niedoścignione marzenie wielu osób. Każdy z nas pragnie mieć obok siebie kochającą osobę, która udziela wsparcia w trudnych chwilach. Czasem jednak trudno o miłość i dobrego partnera. Udany związek to zdaniem psychologów balans asertywności i przywiązania.

Osoby dominujące i uległe

Ludzi można podzielić na dwie grupy. Pierwsza lubi dominować, rządzić, kierować zachowaniem innych. Druga wykazuje bardziej uległą naturę. Dostosowuje się do cudzych  oczekiwań i pozwala się zdominować.  Gdy spotkają się dwie jednostki dominujące, związek będzie krótki, aczkolwiek intensywny. Ich temperamenty zapewnią gorący romans, jednak nie przełożą się na trwały związek. Natomiast spotkanie osoby dominującej z uległą może zaowocować dłuższą znajomością. Jednak udany związek nie polega na tym, że jeden mówi, czego chce, a drugi cierpliwie spełnia jego oczekiwania. Taka niesymetryczna relacja prędzej czy później prowadzi do rozpadu relacji.

Osoba uległa także ma granice cierpliwości

Pewnego dnia osoba uległa poczuje się przytłoczona nadmiarem oczekiwań. Będzie miał dość, że partner nigdy nie robi nic z myślą o niej, natomiast ona musi być mu posłuszna. Gdy osoba uległa zobaczy na horyzoncie lepszego partnera, zakończy związek i odejdzie do niego. Będzie chciała doświadczyć równości i sprawiedliwości w relacji. Ona spełnia czyjeś pragnienie, ale ktoś rewanżuje jej się tym samym.

Potrzeba autonomii

Każdy z nas, niezależnie od typu osobowości, potrzebuje autonomii. Jedni mają większe oczekiwania w tym zakresie, drudzy mniejsze. Jednak przestrzeń tylko dla siebie jest nam potrzebna. To właśnie w niej realizujemy się zawodowo, oddajemy własnemu hobby i spotykamy się ze znajomymi. Nie możemy pozwolić na to, aby partner zagarnął całym naszym życiem. Inaczej czeka nas cierpienie i porażka.

Potrzeba przywiązania

Drugą z naszych potrzeb jest przywiązanie. Chcemy mieć w swoim życiu bliską osobę. Czasem jesteśmy gotowi jej ustąpić w jakiejś kwestii, aby nasz związek nadal trwał i się rozwijał. Np. chcę iść na zakupy z przyjaciółką, ale partnerowi zależy na tym, aby pojechała z nim na urodziny jego mamy. W takiej sytuacji przekładam przywiązanie nad własną autonomię.

Balans między asertywnością a przywiązaniem kluczem do udanego związku

Udany związek udaje się stworzyć wówczas, gdy istnieje balans między autonomią a przywiązaniem.  Nie można we wszystkim ustępować partnerowi. Jeśli on grozi odejściem, jeśli nie zajdziemy w ciążę w ciągu najbliższych kilku miesięcy, powinnyśmy kierować się własną autonomią. Jeśli nie czujemy się gotowe na urodzenie dziecka, to nie ulegajmy szantażowi partnera. Nie możemy mu też we wszystkim stawać okoniem, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczy drobne. Nie ma sensu kłócić się z partnerem o kolor farby na ścianie. To nie jest kwestia życia i śmierci. Nie we wszystkim ostatnie zdanie musi należeć do nas.

Manipulacja partnerem – uważaj na oskarżenia o egoizm!

Pamiętajmy o tym, że osoba dominująca lubi zaszczepiać w nas poczucie winy. Np. zarzuca nam egoizm, gdy nie chcemy się na coś zgodzić. Tymczasem to ona jest egoistką i próbuje nas za wszelką cenę zmusić do zmiany zdania. Jak widać, ucieka się przy tym także do nieczystych zagrywek.