Psychologia

Wiosenne przesilenie czy zmęczenie pandemią?

Wiosenne przesilenie czy zmęczenie pandemią

Wiele osób ostatnio czuje się zmęczonych i przygnębionych. Zadajemy sobie wówczas pytanie: wiosenne przesilenie czy zmęczenie pandemią? Jak rozpoznać przyczynę naszego kiepskiego samopoczucia?

Wiosenne przesilenie pokrywa się z kolejnym lockdownem

W tym roku wiosenne przesilenie zbiegło się z kolejnym ostrym lockdownem. W rezultacie trudno rozpoznać, czy mamy do czynienia z poczuciem beznadziei czy osłabieniem wynikającym z braku dostatecznej ilości witamin i minerałów.

Ekstrawertycy gorzej znoszą lockdown

Wiele osób bardzo źle znosi zamknięcie galerii handlowych, muzeów, teatrów, kin oraz zamrożenie życia kulturowego. Obowiązujące obostrzenia szczególnie mocno doskwierają młodym osobom, które przyzwyczaiły się, że mają swobodny dostęp do usług i produktów. Ekstrawertycy szczególnie mocno odczuwają skutki pandemii, ponieważ ograniczono możliwość spotkań towarzyskich oraz korzystania z twórczych bodźców takich jak wydarzenia kulturalne.

Jak brak nowych bodźców wpływa negatywnie na psychikę?

Brak nowych bodźców jest niekorzystny dla naszej psychiki. Gdy kolejny dzień pracujemy w domu, gotujemy tę samą potrawę, idziemy na zakupy spożywcze do tego samego sklepu, dopada nas nuda. Szczególnie mocno doskwiera ona ekstrawertykom, którzy lubią eksplorować otaczający ich świat.

Pandemia a depresja

Co zrobić, aby zmęczenie pandemią nie przerodziło się w depresję? Trzeba zafundować sobie nowe bodźce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po pracy pójść na spacer z przyjaciółką. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, na świeżym powietrzu raczej nie ulegniemy zakażeniu. W ten sposób zaspokoimy swoją potrzebę kontaktów społecznych.

Posiłki na wynos też mają urok nowości

Warto zamówić posiłek na wynos. Dzięki temu spróbujemy nowych smaków i poczujemy namiastkę normalności. Nie każdy z nas ma rękę do sztuki kulinarnej i potrafi ugotować więcej niż 3 proste dania.  Jeśli lubisz gotować, przyrządź coś innego na obiad, czego nie jadłaś od dawna.

Odkryj nowe sklepy stacjonarne

Rób zakupy w różnych sklepach spożywczych. Gdy potrzebujesz nowej bluzki czy sukienki, nie zamawiaj jej online, tylko odwiedź lokalne sklepy odzieżowe, które znajdują się przy głównych ulicach w twoim mieście. One mogą normalnie funkcjonować pomimo lockdownu. Przymierzanie ubrań, możliwość ich dotknięcia, zapewni ci doznania, za którymi tęsknisz.

Pasja pomaga przetrwać lockdown

Jeśli masz jakąś pasję, rozwijaj ją. Możesz pójść z aparatem w plener, aby zrobić piękne, wiosenne zdjęcia. Jeśli masz motocyklowego bakcyla, w piękny słoneczny dzień pojedź w jakiś malowniczy zakątem za miastem. Możesz też umówić się z przyjaciółką na grę w badmintona. To bardzo bezpieczny i mało kontaktowy sport, który zapewni ci przypływ endorfin, zwanych też hormonami szczęścia.

Dodaj komentarz