Powielanie rodzinnych historii
Zdjęcie autorstwa Thomas Ward z Pexels

Powielanie rodzinnych historii często zachodzi w sposób całkowicie nieświadomy. Jeśli nasz ojciec pił, a matka mimo wszystko przy nim trwała, w naszym umyśle współuzależnienie zapisuje się jako wyraz miłości. W dorosłym życiu na poziomie świadomym nie szukamy nałogowca, ale często to właśnie jego wybieramy na swojego partnera. Dlaczego tak się dzieje?

Spis treści:

  1. Skąd się bierze powielanie rodzinnych historii?
  2. Rodzinna lojalność a poczucie winy
  3. Dlaczego kobiety nie potrafią ułożyć sobie życia?
  4. Psychoterapia dla DDA
  5. Jak przestać powielać błędy rodziców?

Skąd się bierze powielanie rodzinnych historii?

Powielanie rodzinnych historii zachodzi z bardzo prostej przyczyny. Zazwyczaj jest to jedyny wzorzec relacji damsko-męskich, jaki znamy. Nawet jeśli świadomie nie chcemy alkoholika na partnera, to nieświadomie wybieramy właśnie jego.  Gdy okazuje się, z kim mamy do czynienia, nie potrafimy od niego odejść. Swoje zachowanie usprawiedliwiamy miłością. W rzeczywistości jednak tak działa współuzależnienie. DDA często mylą współuzależnienie z silnym uczuciem, które nie pozwala się rozstać. U osób, których rodzice mieli zdrowe relacje, fakt, że mam do czynienia z nałogowcem, działa dość jednoznacznie. Zazwyczaj skłania takich ludzi do rozstania. Potrafią oni bowiem postawić własne dobro ponad dobro osoby uzależnionej. DDA tego nie potrafi, bo często matka dbała o męża alkoholika, poświęcając się dla niego. Taka ofiarność nie jest jednak wartością godną naśladowania.

Rodzinna lojalność a poczucie winy

Powielanie rodzinnych historii ciężko omówić, nie odwołując się przy tym do terminu, jakim jest rodzinna lojalność. Mamy tutaj do czynienia z nieuświadomioną więzią, która wprawia nas w poczucie winy, gdy żyjemy zgodnie z własnymi zasadami, które różnią się od tych wyniesionych z domu. Np. kobiety, które miały ojca alkoholika, często czują się winne, gdy odmawiają komuś pomocy. W rezultacie wykazują tendencję do wikłania się w toksyczne związki. Nie potrafią odmówić pomocy żadnemu alkoholikowi, narkomanowi czy innej osobie ze społecznego marginesu.

Dlaczego kobiety nie potrafią ułożyć sobie życia?

W lżejszym wydaniu rodzinna lojalność manifestuje się tym, że kobieta nie potrafi ułożyć sobie życia osobistego. Wychowały ją bowiem silne, niezależne kobiety, które nie miały partnera. W rezultacie ona również woli żyć w pojedynkę. Nie chce bowiem zdradzić rodzinnych ideałów, w tym niezależności i wolności od mężczyzn.

Psychoterapia dla DDA

Bardzo często pomagamy innym, ale same sobie nie potrafimy. Jeśli jesteś DDA i związałaś się z alkoholikiem, od którego nie potrafisz odejść, to znak, że należy skorzystać z pomocą psychoterapeuty. Sama sobie nie poradzisz. Potrzebujesz kogoś, kto uświadomi, jakie szkodliwe mechanizmy zostały zaszczepione tobie i jak je rozbrajać, aby mieć szczęśliwe i dobre życie. Dzięki wsparciu psychoterapeuty zyskasz siłę, dzięki której odejdziesz od toksycznego partnera.

Jak przestać powielać błędy rodziców?

Przepracowanie problemów z przeszłości sprawia, że powielanie rodzinnych historii przestaje być naszym udziałem. Możemy wreszcie napisać własną z happy endem. Wybrać dla siebie dobrego partnera, który zasługuje na naszą uwagę. Darzy nas szacunkiem, jest wolny od nałogów i nie wykazuje zaburzeń osobowości. Jednocześnie nami nie manipuluje i rozumie naszą autonomię.

Zapraszamy do lektury: