Zęby mądrości, fachowo określane jako trzecie zęby trzonowe, ósemki. Sprawiają dziś więcej problemów niż przynoszą korzyści. Ich leczenie jest problematyczne, a konsekwencje ich pozostawienia w jamie ustnej niejednokrotnie prowadzą do przykrych konsekwencji. W jakim zatem celu natura obdarowała człowieka zębami mądrości?

 

Ósemki są pozostałością po czasach, gdy człowiekowi niezbędna była duża liczba zębów trzonowych. Nasi przodkowie posiadali szersze szczęki, w których mieściły się nie tylko ósemki, ale i dziewiątki oraz dziesiątki. Zapewniały one możliwość odpowiedniego przeżucia pokarmów, wypełniały też miejsce po ubytkach.

 

Dziś człowiek nie potrzebuje takiej ilości zębów. Pokarmy są łatwe do przyswojenia, a szczęki znacznie mniejsze. U wielu osób są one wręcz za małe, aby pomieścić zęby mądrości. Szczególnie w takich sytuacjach wyrastająca ósemka może okazać się czynnikiem potrafiącym wywołać wiele schorzeń.

 

Prawidłowo osadzony ząb nie posiada wskazań do jego usunięcia, jednak jeśli szczęka okazuje się zbyt mała, nawet prawidłowe usytuowanie może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł, czy policzków. Ocierający się wnętrze jamy ustnej ząb powoduje podrażnienie narażonego miejsca i powstawanie stanu zapalnego, który nie leczony, może przenieść się na kolejne tkanki organizmu. Zęby wyrastające pod nie odpowiednim kątem, zęby częściowo zatrzymane, czy całkowicie zatrzymane w dziąśle lub kości mogą wywoływać silne stany zapalne, które szybko przenoszą się w głąb organizmu. Silny ból w okolicach dziąseł, a nawet kości, może okazać się najmniejszym problemem dla pacjenta, który narażony jest także na choroby serca, osłabienie kości żuchwy, oraz przemieszczanie się pozostałych zębów.

 

Choć prawidłowe usytuowanie zębów mądrości nie wymaga podejmowania leczenia, warto zwracać większą uwagę na te właśnie zęby, także w sytuacji, gdy niewiele czynników wskazuje na ich posiadanie. Prawidłowa diagnoza zatrzymanego zęba, oraz odpowiednio dobrana do sytuacji terapia, mogą znacznie poprawić stan zdrowia. Wybór odpowiedniego specjalisty powinien zostać dobrze przemyślany, a wyszukanie konkretnego gabinetu w wybranym mieście okazuje się dziś bardzo proste, dzięki wpisaniu frazy dentysta Kraków w wybranej wyszukiwarce.

 

Źródło: http://luxdentica.pl