Problem osłabionych i łamiących się paznokci dotyczy wielu kobiet i mężczyzn. Powoduje on dyskomfort, przyczynia się do pogorszenia estetyki dłoni, jak również wywiera negatywny wpływ na wykonywanie wielu drobnych, codziennych czynności. Niemniej istnieje wiele tanich, domowych sposobów na to, aby w znaczącym stopniu wpłynąć na kondycję paznokci tak, aby bez względu na sytuację zachwycały pięknym, zdrowym i lśniącym wyglądem. Warto wspomnieć również o tym, jak istotne jest dbanie o skórki wokół paznokci – pozadzierane lub niewłaściwie wycięte mogą w diametralnym stopniu wpływać na efekty wizualne. Czy przeprowadzenie skutecznej pielęgnacji paznokci jest możliwe w domowym zaciszu? Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w naszym artykule. Serdecznie zapraszamy.
Przyczyny słabych i łamliwych paznokci, czyli o tym, co wpływa negatywnie na płytkę paznokcia
Osłabienie ogólnego stanu paznokci może wiązać się z paletą wielu różnorakich czynników, a do najpopularniejszych przyczyn zalicza się:
- Niedobór witamin i mikroelementów – przede wszystkim witamin z grupy B, ale także cynku, wapnia, krzemu oraz żelaza.
- Niedobór keratyny – białka włókienkowego stanowiącego podstawowy budulec włosów.
- Bezpośredni kontakt ze środkami chemicznymi – paznokcie uszkadzane są przez proszki do prania, płyny chemiczne różnorakiego zastosowania, a także lakiery do paznokci oraz zmywacze zawierające w swym składzie aceton.
- Palenie papierosów.
- Regularne używanie metalowego pilnika.
- Obgryzanie paznokci.
- Zmywanie naczyń bez rękawiczek ochronnych.
Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci
Każdy, kto boryka się z problemem osłabionych paznokci, powinien przede wszystkim przeanalizować możliwe przyczyny tego stanu rzeczy oraz stopniowo wyeliminować związane z tym złe nawyki. Należy rozważyć również zakup wysokiej jakości odżywki do paznokci. Niemniej warto również wiedzieć, że istnieje wiele tanich i prostych domowych sposobów na polepszenie ogólnego stanu płytki paznokcia. Jak osiągnąć mocne i zdrowe paznokcie? W tym przypadku nieocenione okaże się m.in. stosowanie naturalnych olejków.
I tak olejek rycynowy to stosunkowo tani produkt wykorzystywany zwykle w przemyśle spożywczym. Zawiera on szeroką gamę witamin i minerałów korzystnie wpływających na stan paznokci. Należy go wcierać w płytkę paznokci oraz skórek wokół paznokci dwa razy dziennie, a pozytywne efekty będą widoczne już po pierwszym miesiącu kuracji. Doskonale sprawdzi się jako „ratunek” dla zmęczonej płytki u miłośniczek agresywnego manicure hybrydowego. Aby zobaczyć maksymalne efekty, warto wetrzeć preparat w czyste i niepomalowane paznokcie, a następnie założyć bawełniane rękawiczki i odczekać – im dłużej, tym lepiej.
Oliwa z oliwek znana jest przede wszystkim jako dodatek do dań, ale posiada także dobroczynne właściwości kosmetyczne. Codzienne kilkuminutowe kąpiele dłoni z pewnością przyczynią się do poprawy stanu paznokci oraz skóry wokół nich. Tak przeprowadzone domowe spa zadziała nie tylko na paznokcie, ale również skórę dłoni.
Co jeszcze poprawi kondycję paznokci?
Oczywiście to nie wszystkie sposoby na to, jak wzmocnić paznokcie domowymi sposobami. Regularnie stosowany olejek herbaciany pozwoli zahamować rozwój drobnoustrojów oraz pozbyć się nieestetycznych zmian wokół paznokci. Należy codziennie wmasowywać go w płytkę paznokcia. Czynność tą najlepiej wykonywać na wieczór, aby mieć pewność, że pozostanie na paznokciach przez całą noc. Pozytywnych efektów tej kuracji należy spodziewać się już po kilku dniach.
Ocet jabłkowy to dobroczynny produkt bogaty w wapń, magnez, żelazo oraz potas. Codzienne moczenie w nim paznokci skutecznie wzmocni płytkę, a także przyczyni się do wyeliminowania ewentualnych zakażeń lub infekcji.
Na koniec warto wspomnieć także o żelatynie, która posiada duże ilości kolagenu, jednego z głównych budulców paznokci. Trzy łyżki tego składnika należy dodać do szklanki wody i moczyć w nim dłonie przez 5 do 10 minut. Czynność tę należy powtarzać codziennie przez około dwa tygodnie.
Co jeszcze warto stosować na osłabione paznokcie?
Na wygląd płytki paznokcia pozytywnie wpływa również siemię lniane ze względu na duże ilości białka, cynku i witamin z grupy B. Kilka łyżek tego produktu należy zalać gorącą wodą i parzyć przez kilkanaście minut pod przykryciem. Następnie, kiedy już ostygnie należy zanurzyć w nim paznokcie na około 20 minut, powtarzając tę czynność codziennie aż do uzyskania pożądanego efektu. Tak zastosowane witaminy na paznokcie będą miały zbawienny wpływ na wygląd płytki i skórek.
Aloes to powszechna roślina doniczkowa znana jest ze swych przeciwbakteryjnych, grzybobójczych i regenerujących właściwości. Zawarty w wewnętrznej strukturze jej liści miąższ, wcierany codziennie w paznokcie przyniesie ukojenie oraz regenerację.
Czosnek posiada silne związki siarki, które przyczynią się do wzmocnienia paznokci. Jeden rozgnieciony ząbek tego warzywa należy wymieszać z łyżeczką oliwy z oliwek, a następnie stosować codziennie na płytkę paznokcia delikatnie wmasowując i pozostawić na kilka minut. Ponadto warto wspomnieć również o:
- Soku z cytryny – dzięki zawartej w nim szerokiej gamie witamin, przyczynia się do odżywiania skóry wokół paznokci. Pomaga również zniwelować przebarwienia powstałe w wyniku palenia papierosów lub stosowania detergentów. Niemniej, nie należy stosować go codziennie, gdyż może przyczynić się do wysuszenia i pękania skóry wokół paznokci.
- Skrzypie polnym – posiada w swoim składzie wysoką dawkę dobroczynnego krzemu, który wpływa pozytywnie na ogólny stan paznokci. W przygotowanym i wystudzonym naparze z tej rośliny należy codziennie moczyć ręce, aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów.
Pozostała profilaktyka
Należy też mieć na uwadze, że opisane powyżej przykłady stanowią zaledwie część domowych sposobów na poprawę stanu paznokci. Ważne jest również, aby stosować zbilansowaną dietę, bogatą w istotne minerały, takie jak na przykład cynk, wapń, krzem oraz magnez, a także witaminy C, E, B oraz A. Nie należy też zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wszystkie te zabiegi, stosowane konsekwentnie, przyczynią się do poprawy stanu paznokci, których zdrowy i zadbany wygląd stanowi swego rodzaju „wizytówkę” zarówno wielu kobiet, jak i mężczyzn.