W diagnostyce medycznej liczy się dokładność i szybkość. Ponieważ na wiele badań trzeba czekać tygodniami, zasadne może być wykorzystanie aplikacji mobilnych umożliwiających zdalne wykonanie podstawowych analiz.
Kiedy tematem zajmuje się noblista, to znaczy że coś jest na rzeczy. Kiedy Paul Krugman sugeruje, że technologie mobilne mogą znaleźć nareszcie praktyczne zastosowanie i poprawić produktywność pracy, należy zapoznać się bliżej z tematem. Nawet, jeśli na razie głównym sposobem wykorzystania wszystkich smartfonów czy tabletów są gry i przeglądanie stron internetowych, już wkrótce mogą pojawić się zupełnie nowe możliwości. Jednym z nich jest diagnostyka medyczna.
Zamiast chodzenia szybka próbka
Weźmy prosty przykład. Dziś, aby wykonać podstawowe badania medyczne obejmujące analizę krwi, moczu czy kału należy udać się do przychodni i tam, w gabinecie zabiegowym, zrobić to, czego wymagają pielęgniarki. Dzień czy dwa później można odebrać wydruk z wypisanymi wszystkimi składnikami i ich procentowym udziałem we krwi. Dużo chodzenia, prawda?
Już wkrótce będzie można robić inaczej. Jak? Za przykład weźmy diabetyków. Wykorzystując specjalne urządzenia – glukometry – mogą na bieżąco sprawdzać poziom cukru we krwi. Wystarczy, że nakłują palec, a igła pobierze próbkę do analizy.
Skoro mogą cukrzycy, także inni nie powinni mieć z tym problemu. I rzeczywiście. Na rynek wprowadzane są aplikacje mobilne, dzięki którym możliwa będzie podstawowa diagnostyka medyczna bez konieczności odbywania wizyt w przychodni.
Wszystko zgodnie z przepisami
Tego rodzaju analizy medyczne wymagają jednak jeszcze dopracowania. Urzędy regulujące rynek urządzeń medycznych mają swoje wymagania i dążą do zapewnienia jak największej pewności pacjentom. To dlatego wielu producentów urządzeń do analizy krwi czy moczu napotyka na trudności i musi starać się o pozwolenia związane z wprowadzeniem produktu na rynek.
Ale też w diagnostyce medycznej mogą być wykorzystywane zupełnie inne aplikacje. Przykładowo, Wall Street Journal prezentuje cały szereg produktów, które mogą być wykorzystywane tak przez lekarzy, jak i pacjentów.
EKG przez telefon
Przykład? Aplikacja zamieniająca smartfona w urządzenie do wykonywania badania EKG. Jak to działa? Pacjent przykłada palec do specjalnego czujnika umieszczonego na monitorze, oprogramowanie produkuje wykres elektrokardiogramu. Taka diagnoza może być przydatna tym pacjentom, którzy cierpią np. na arytmię.
Inna aplikacja daje możliwość wykonania badania ucha. Smartfon może stać się otoskopem, czyli przyrządem, za pomocą którego lekarze laryngolodzy zaglądają do uszu. To jednak rzecz raczej do wykorzystania przez specjalistów. Dzięki niemu mogą lepiej wyjaśnić pacjentom, co się dzieje.
Oczywiście żadne urządzenie i oprogramowanie nie zastąpi lekarza. Warto jednak pamiętać, że wiele chorób można wykryć na wczesnym etapie rozwoju właśnie dzięki odpowiedniej diagnostyce medycznej. A ponieważ w Polsce bardzo często na badania czeka się tygodniami, być może korzystne będzie wykonanie wstępnej analizy właśnie przy pomocy smartfona.
Inspiracja: Artykuł został przygotowany w konsultacji z firmą Avi Med specjalizującą się w wykonywaniu badań rezonansem magnetycznym i tomografią komputerową. |