Garderoba jest marzeniem bardzo wielu osób. Nie można się temu dziwić, bowiem garderoba z prawdziwego zdarzenia może wprowadzić do domu czy mieszkania niesamowity ład i bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Kiedy mówi się o profesjonalnej, dużej garderobie, robi się to najczęściej w kontekście dużego domu prywatnego. Tymczasem garderoba w mieszkaniu (niekoniecznie bardzo dużym) także może się świetnie sprawdzić. Wystarczy tylko dokładnie wszystko przemyśleć.

Wielkość garderoby należy dostosować do naszych potrzeb. Jeśli mamy jeden duży  pokój, ale jesteśmy pewni, iż nie potrzebujemy aż tak wiele miejsca na garderobę, możemy go przedzielić przykładowo przy pomocy ścianki działowej. Wówczas w jednej części urządzimy garderobę, a w drugiej przykładowo sypialnię.

Zalety garderoby

Rozprawiając o garderobie szybko można zauważyć, iż tak na dobrą sprawę nie ma ona wad, a jedynie same zalety. Jakie zatem są zalety posiadania garderoby? Otóż, po pierwsze dzięki takiemu rozwiązaniu pozbędziemy się całego mnóstwa szaf, szafek, szafeczek, komód i tym podobnych mebli, które tylko zajmują niepotrzebnie miejsce. Często jest tak, iż odzież, obuwie, bielizna i różnego rodzaju akcesoria porozstawiane są w różnych miejscach, w całym domu czy mieszkaniu. Dzięki garderobie możemy zgromadzić to wszystko w jednym miejscu.

Skrojona na miarę

Aby jednak nasza garderoba była w pełni funkcjonalna, abyśmy byli całkowicie usatysfakcjonowani z jej posiadania, musimy ją właściwie urządzić. Jeśli nie posiadamy umiejętności tego rodzaju, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy na co dzień zajmują się aranżacją wnętrz i tym podobnymi zagadnieniami. Jeśli mieszkamy z rodziną, możemy na garderobę przeznaczyć większe pomieszczenie, które zostanie podzielone na część dla pani domu, dla pana domu oraz dziecka.

W garderobie należy przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na „rzeczy wiszące”, tj. różnego rodzaju płaszcze, kurtki, sukienki, czy inne elementy ubioru, które powinny wisieć na wieszakach. Trzeba urządzić także miejsce na obuwie. Pod tym względem mamy bardzo duży wybór, od specjalnych wieszaczków  na buty, po zamykane szafeczki.

Z racji tego, że w garderobie przechowywać możemy (i zapewne będziemy) całe mnóstwo różności i drobiazgów, warto wygospodarować półki, na których umieścimy przykładowo specjalne (i bardzo modne obecnie) kosze, pudełka czy kuferki. Jeśli nie mamy wyobrażenia na temat tego, jak ma wyglądać nasza garderoba i jeśli nie mamy dokładnie sprecyzowanego planu, nie musimy się tym przejmować. Obecnie, chociażby w Internecie, istnieje całe mnóstwo zupełnie darmowych projektów garderób i liczne zdjęcia. Można zajrzeć także do różnych katalogów.

Nad wyborem garderoby powinniśmy się bardzo dokładnie zastanowić, ponieważ musi to być rozwiązanie długotrwałe. Oczywiście, zawsze możemy wprowadzić pewne nieduże, tak zwane „kosmetyczne” zmiany, ale każda większa zmiana pociągać będzie za sobą duże koszty. Jeśli z garderoby będzie korzystać większa liczba osób (bo mieszkamy przykładowo w dużym domu wielorodzinnym), musi ona znajdować się w miejscu dostępnym dla każdego. Jeśli zaś tylko my będziemy z niej korzystać, tylko od nas zależy jej położenie.

 

Źródło
Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego mieszkania w Kielcach – Jagiellońska Point