Co roku zwiększa się liczba jednoosobowych działalności gospodarczych. Choć z pozoru może się wydawać, że mamy tu do czynienia ze wzrostem liczby firm i przedsiębiorczości, to musimy spojrzeć na realia rynku pracy. Zatrudnienie pracownika na umowę o pracę jest dość kosztowne. O wiele bardziej opłaca się zachęcić go do założenia własnej działalności gospodarczej i przejście na rozliczenie B2B (business to business). Czy tego chcemy, czy nie, dziś coraz więcej osób sprzątających biura, piszących teksty dla agencji marketingowych musi mieć własną działalność gospodarczą. Zyski z niej nie są duże, wiele firm upada po tym, jak przychodzi im płacić pełne stawki ZUS. Przedstawiamy zalety i wady własnej działalności gospodarczej.
Niezależność w podejmowaniu decyzji
Gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą jesteśmy swoimi szefami. To my decydujemy, ile czasu poświęcimy pracy, o której ją wykonamy, kiedy pojedziemy na urlop, jakie stawki ustalimy i z kim nawiążemy współpracę. Osoby, w których drzemie lider, często mają problem z pracą pod cudzym przewodnictwem. Źle znoszą bowiem narzucanie im zdania. Tacy ludzie świetnie realizują się jako osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, która daje namiastkę wolności.
Pracowanie na samego siebie
Prowadząc własną firmy, zarabiamy na samych siebie. Musimy opłacić media, lokal, zapłacić firmom, z których usług korzystaliśmy, ale przychód minus koszty daje nam zysk do opodatkowania i ozusowania. Nie dzielimy się tymi pieniędzmi z przełożonym. Wreszcie opłaca nam się pracować w pocie czoła, ponieważ to, co zarobimy, jest całkowicie nasze.
Początkowo stawki ZUS są korzystne
Gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą i współpracujemy w ramach B2B, to często wychodzimy na tym korzystnie. Mamy więcej pieniędzy do dyspozycji niż wtedy, gdy bylibyśmy zatrudnieni na umowę o pracę. Wynika to z początkowych, preferencyjnych stawek ZUS lub zwolnienia z ich odkładania.
Niższy urlop macierzyński
Niestety, kobiety, które prowadzą własną działalność gospodarczą, w przypadku urlopu macierzyńskiego traktuje się jak zarabiające najniższą krajową. Oznacza to, że po urodzeniu dziecka wiele z nich nie jest w stanie utrzymać się, bazując jedynie na własnych dochodach. Stają się one finansowo zależne od ojca dziecka.
Konieczność pozyskiwania klientów
Własna działalność często wiąże się z koniecznością walki o klienta. O ile w dużej korporacji obsługujemy kontrahenta, którego ktoś pozyskał i nie martwimy się tym, kto pokryje koszty, o tyle własna działalność wiąże się z pewnym stresem. Nie zawsze mamy dostatecznie dużo klientów i zleceń. Do tego dochodzą zawirowania związane z kryzysem gospodarczym. Nie bez powodu właściciele firm często mają zawał.
Konieczność śledzenia wszystkich zmian legislacyjnych
Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. To powszechnie znane sformułowanie, ale wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z jego praktycznych implikacji. Gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą, musisz na bieżąco śledzić wszelkie zmiany legislacyjne, bo np. ustawa śmieciowa objęła wszystkie podmioty gospodarcze.
Własna działalność nie zawsze generuje zysk
To smutne, ale prawdziwe, nawet gdy jesteśmy dobrzy w tym, co robimy, nie zawsze jesteśmy w stanie wygenerować zysk, prowadząc własną działalność gospodarczą. Często ledwo wychodzimy na zero lub maleńki plusik. Niektórzy ponoszą też straty, które muszą spłacić z własnej kieszeni. Własna działalność gospodarcza nie daje nam poczucia bezpieczeństwa, bo nigdy nie wiemy, jak wypadnie pod kątem finansowym kolejny miesiąc. Nawet zakontraktowany klient może się nagle wycofać z powodu kryzysu gospodarczego spowodowanego lockdownem.