Kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem na świecie

COVID-19 nie odpuszcza. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała dziś o kolejnym, niechlubnym rekordzie liczy zakażeń koronawirusem w skali doby.  WHO apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek. Kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem na świecie zmusił niektóre kraje do ponownego zamrożenia gospodarki. Szczególnie trudna jest sytuacja w Izraelu, gdzie ponownie zamknięto szkoły, ośrodki kultu religijnego, restauracje, hotele i galerie handlowe.

Gdzie przybywa najwięcej zakażeń koronawirusem?

Ponad 307 tysięcy zakażeń koronawirusem to nowy, niechlubny rekord w skali ostatniej doby. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Indiach – 94 tysiące, w USA  – 45,5 tysiąca oraz w Brazylii – blisko 44 tysiące. Trudna sytuacja jest też w Izraelu, we Francji, w Czechach. W Polsce odnotowano dziś ponad 300 nowych zakażeń koronawirusem.  O ile sytuacja w skali kraju zdaje się ulegać poprawie, o tyle w poszczególnych regionach niekoniecznie. W niewielkim województwie opolskim odnotowano dziś aż 26 nowych zakażeń.  W tym regionie zazwyczaj było ich tylko kilka lub kilkanaście. Należy obserwować sytuację w kolejnych dniach, może się bowiem okazać, że niska liczba zakażeń wynika z faktu, że przez weekend przeprowadza się mniej badań niż w tygodniu.

Druga fala epidemii koronawirusa pojawi się jesienią

Sytuacja nie wygląda optymistycznie, biorąc pod uwagę, że w Europie wciąż mamy lato, kiedy to organizm wykazuje większe siły obronne.  Niestety, koronawirus jest odporny na upały. Te w połączeniu ze słońcem wpływają jednak pozytywnie na nasz układ immunologiczny.  Jesienią może być jeszcze gorzej, bo odporność ulegnie osłabieniu, do zakażeń wywołanych przez COVID-19 dołączą jeszcze przeziębienia i grypa.

W niektórych krajach powracają obostrzenia i lockdown

WHO apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku.  Do myślenia powinny nas też skłonić powracające obostrzenia w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Jeśli nie zaczniemy zachowywać się odpowiedzialnie, Polsce też grozi kolejny lockdown lub zakaz spotkań towarzyskich. Wszystko jest dla ludzi, także spotkania w gronie znajomych. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Spotykajmy się tylko z kilkoma osobami, nie róbmy wielkich imprez klasowych czy studenckich.  W miarę możliwości przebywajmy na świeżym powietrzu, zwłaszcza że to ostatnie dni lata, które są szczególnie piękne. Gdy czujemy się kiepsko, mamy katar lub boli nas gardło, pomyślmy o innych i odwołajmy spotkanie z nimi.

Konieczność noszenia maseczek

Pamiętajmy też o noszeniu maseczek w sklepach i urzędach. Myjmy regularnie ręce. Po zakupach w galerii handlowej warto odwiedzić łazienkę i umyć ręce, aby za ich pomocą nie przenieść groźnego patogenu do ust czy nosa.

Dlaczego lepiej zrezygnować z dużego wesela?

To także dobry czas, by zadać sobie pytanie o zasadność organizowania dużego wesela w czasach pandemii koronawirusa. Można je przenieść na przyszły rok lub ograniczyć liczbę gości do osób najbliższych. W końcu nam może nic nie być, młodzi ludzie zakażeni koronawirusem zazwyczaj nie wymagają hospitalizacji, ale ich rodzice czy dziadkowie mogą przypłacić taką uroczystość swoim życiem.