Istnieje wiele środków i domowych sposobów wybielających zęby, to prawda. Jednak są one często po prostu nieskuteczne i stosowanie ich daje naprawdę niewielkie efekty przez co tracimy nie tylko czas, ale i pieniądze. Obecnie w dalszym ciągu najskuteczniejszym i najszybszym sposobem wybielania zębów są zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym. O czym jednak warto pamiętać przed i po takim zabiegu?

O czym należy pamiętać przed wybielaniem zębów?

Owszem, wybielanie zębów w gabinecie nie trwa długo i jest to dla każdego naprawdę świetna wiadomość, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że musi się do takiego zabiegu dobrze przygotować. Oczywiście w rzeczywistości to stomatolog wykona za nas całą pracę, my musimy po prostu uzbroić się w cierpliwość i spokojnie poddać się jego działaniom. Podstawowym warunkiem wybielania zębów jest ich całkowite wyleczenie. Zęby z próchnicą nie mogą zostać poddane wybielaniu. To samo tyczy się osadu i kamienia nazębnego – on także musi zniknąć z naszego uzębienia. Ostatnim najistotniejszym etapem jest konsultacja z naszym stomatologiem. Warto dokładnie skonfrontować nasze oczekiwania i nadzieje z rzeczywistością, tak abyśmy po skończonym zabiegu zamiast radości nie poczuli rozczarowania.

Wybielanie zębów – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg i każda substancja, tak i wybielanie zębów nie jest wyjątkiem i posiada swoje przeciwwskazania. Przed zabiegiem wybielania zębów powstrzymać powinny się kobiety ciężarne i karmiące, młodzież poniżej 14 roku życia, a także osoby chore na epilepsję i chorobę Parkinsona. Dodatkowo odradza się również stosowanie tego typu działań osobom z intensywną nadwrażliwością zębów, chorobami dziąseł, uszkodzeniami szkliwa, aparatem ortodontycznym czy po prostu uczuleniem na któryś składnik preparatu wybielającego.

Co zrobić aby efekty wybielania zębów utrzymywały się jak najdłużej?

Może wydawać się to oczywiste, ale niezwykle ważna jest profilaktyka. Warto po prostu pamiętać o systematycznym szczotkowaniu, płukaniu i używaniu nici dentystycznych, taśm czy też wykałaczek. Ważne jest, aby myć prawidłowo zęby co najmniej trzy razy dziennie po każdym posiłku. Prawidłowe mycie zębów trwa 3 do 5 minut, a nie 30 sekund, bo tyle właśnie przeciętny Polak spędza czasu na tej czynności.

Czym jest „biała dieta”?

Niezwykle istotne dla naszego uśmiechu jest zwracanie uwagi na to co jemy. Po zabiegu zaleca się stosowanie tzw. „białej diety”. Polega ona na spożywaniu pokarmów i napojów, które nie barwią naszych zębów. Dlatego też należy unikać picia kawy, herbaty, czerwonego wina, ciemnych soków czy też coli. Warto również powstrzymać się od ciemnych sosów, warzyw i owoców. Zabrania się także palenia papierosów, ponieważ dym tytoniowy może w znaczącym stopniu przebarwić nasze, dopiero co, wybielone zęby. Zaleca się natomiast spożywanie drobiu, ryb, białego makaronu i pieczywa.

Czyszczące produkty spożywcze

Niezwykle pomocne w dbaniu o zdrowie naszego uśmiechu jest jedzenie spożywczych produktów czyszczących. Zalecane jest to zwłaszcza kiedy nie mamy możliwości umycia zębów w tradycyjny sposób. Do produktów czyszczących zaliczają się np. takie owoce jak marchewka, rzodkiewka, pomarańcze czy też jabłka. Takie owoce i warzywa pozwalają usunąć nalot z naszych zębów.