W wielu obszarach życia korzystamy z mądrości naszych przodków. Wyraźnie widać to również w dziedzinie masażu. Pochodzący z Tajlandii czterystuletni masaż stemplami ziołowymi jest dziedzictwem o którym warto pamiętać.

Jego sława nie ogranicza się jedynie do tego egzotycznego kraju. Masaż ten stosowany jest każdego dnia przez wielu specjalistów na całym świecie, w tym także i w Polsce.

Czym jest masaż stemplami ziołowymi?

Masaż stemplami ziołowymi wywodzi się z Tajlandii, a jego historia sięga czterystu lat wstecz. Jak nakazuje przekazywana od pokoleń tajska tradycja w bawełnianym woreczku umieszcza się określoną mieszankę ziół – trawę cytrynową, kamforę, kurkumę i kafir. W dzisiejszych czasach masażyści pozwalają sobie jednak na większa dowolność. Często w stemplach umieszczają jeszcze guaranę, sole morskie, guavę, liście eukaliptusa i wiele innych. Część z nich stosowana jest ze względu na swoje właściwości stymulujące,przeciwzapalne, odmładzające czy też wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej. Coraz częściej wykwalifikowani masażyści dostosowują mieszankę do potrzeb pacjenta. Następnie tak skomponowany worek zostaje podgrzany, dzięki czemu dobroczynne związki w nim zawarte mają szansę się uwolnić. W ten sposób przygotowane stemple ziołowe wykorzystywane są do masażu określonych partii ciała. W miarę jak woreczki stygną, wzmaga się nacisk i tempo masażu. Dzięki takiej technice do naszego organizmu dostaje się bardzo dużo cennych substancji czynnych. Cały zabieg trwa od 30 do 60 minut. Po masażu zalecany jest krótki odpoczynek – od 15 do 30 minut.

Jaki wpływ na ciało ma masaż stemplami?

Stosowanie masażu stemplami ziołowymi bardzo pozytywnie wpływa na nasz organizm. Taki zabieg odmładza skórę, usuwa cellulit, modeluje sylwetkę, wspomaga odchudzanie, pobudza krążenie krwi i limfy. Ponadto rozluźnia napięcie mięśniowe, uśmierza ból, pomaga w usuwaniu toksyn i pobudza organizm do regeneracji. Cały zabieg relaksuje nie tylko ciało, ale także i umysł.

Jakie są przeciwwskazania dla tego masażu?

Istnieje kilka przeciwwskazań co do stosowania masażu stemplami ziołowymi, do podstawowych należą:

  • uszkodzenia skóry, rany i pęcherze
  • menstruacja
  • ciąża
  • uczulenie na zioła znajdujące się w stemplach
  • popękane naczynka krwionośne
  • astma

Masaż stemplami ziołowymi nie jest stosowany na całym ciele. Używa się go tylko na wybrane partie ciała, które wymagają leczenia, bądź wzmocnienia. Sam zabieg może być stosowany samodzielnie, ale często też bywa dopełnieniem innego masażu, np. tajskiego czy indonezyjskiego.