Choć wybielanie nakładkowe jest uznawane przez wielu lekarzy za relikt przeszłości okazuje się, że nadal jest ono proponowane w wielu gabinetach ponieważ do dziś posiada wiele zalet.
Główną z nich jest cena – niższa od wybielania specjalnym światłem nawet o kilkaset złotych! Poza tym wybielanie nakładkowe, jeśli jest prowadzone przez doświadczonego lekarza stomatologa, jest tak samo wysoce skuteczne. Na czym ono polega?
Proces wybielania
Przed przystąpieniem do procesu wybielania bezwzględnie należy poddać się leczeniu wszystkich uszkodzonych zębów, uzupełnić ubytki oraz pozbyć się kamienia nazębnego.
Po konsultacji lekarskiej i dokładnej analizie stanu jamy ustnej, dentysta wykonuje wycisk zębów szczęki i żuchwy w celu wykonania indywidualnej szyny w pracowni technicznej. Należy pamiętać, że pierwsza wizyta jest wizytą wstępną, dopiero na kolejnej następuje oddanie szyny oraz wręczenie żelu wybielającego.
Reszta procesu przebiega już w naszym zaciszu domowym. Do szyny wyciskamy odrobinę żelu po czym zakładamy na zęby. Częstotliwość oraz czas trzymania szyny jest uzależniony od indywidulanych wskazań lekarskich. Nigdy nie należy go wydłużać, ponieważ poważnie możemy uszkodzić sobie zęby.
Po wybielaniu zębów odcień zębów zmienia się o 2–7 odcieni. Zależy to oczywiście od zastosowanej metody, a także predyspozycji pacjenta.
Efekty wybielania
Tuż po zakończonym zbiegu możemy podziwiać najczęściej śnieżnobiałą biel swoich zębów. W ciągu najbliższych 6 tygodni ulega ona delikatnemu przyciemnieniu i na danym poziomie kolor taki utrzymuje się kilka lat. Wszystko zależy od nawyków klienta takich jak:
dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej
palenie
spożywanie pokarmów przebarwiających zęby
rodzaj używanej pasty do zębów
Dlatego dla potrzymania i utrwalenie efektów zabiegu konieczne jest zaprzestanie palenia, stosowanie past wybielających, częste szczotkowanie zębów, unikanie mocnej kawy i herbaty.
Możliwe powikłania
Jak każdy zabieg stomatologiczny również i wybielanie nakładkowe jest związane z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Nalezą do nich: nadwrażliwość zębów, podrażnienia dziąseł, błony śluzowej, ból głowy, ból szczęki, uszkodzenie szkliwa czy tez owrzodzenie gardła.
Należy pamiętać o tym, ze efekty końcowe wybielania są trudne do przewidzenia. U niektórych pacjentów uzyskujemy doskonałe rezultaty i innych zaś nie.
Natalia Herzog