Szeroka szczęka to marzenie przede wszystkim mężczyzn. Czasem u kobiet zdarza się, że niższa szczęka jest zbyt mała i zaburza proporcje twarzy. Implanty mogą pomóc uwydatnić lub przywrócić symetrię.

Wiele możliwości

Implanty twarzy są bardzo różnorodne. Operację plastyczną zazwyczaj przeprowadza się w sytuacjach, gdy proporcje twarzy ulegają zaburzeniu. Często nawet drobna zmiana ma wpływ na wygląd lica. Niekiedy wystarczy niewielka poprawka, żeby twarz odzyskała symetryczny wygląd czy nabrała wyrazu. Implanty twarzoczaszki wykorzystuje się podczas rekonstrukcji.

Zabiegi wszczepienia implantów można swobodnie łączyć z innymi lub poprzestać tylko na tym jednym. Warto jednak zauważyć, że połączenie zabiegów skraca czas potrzebny na powrót do zdrowia. W praktyce ograniczona zostaje liczba zabiegów poprzez ich połączenie. Niejako w jednym „podejściu” można rozwiązać wszystkie kwestie, które niepokoją pacjenta. Jednak na takie łączenie zabiegów decydują się przede wszystkim starsze osoby.

Zabiegi łatwe, ale…

W przypadku operacji twarzy istotną rolę odgrywają precyzja i doświadczenie lekarza. Wspomniane zabiegi nie są trudne, ale nawet drobny błąd może mieć poważne konsekwencje. Każdy, kto rozważa wszczepienie implantów niższej szczęki, powinien wybrać klinikę, która cieszy się dobrą renomą. Ryzyko powikłań i błędów lekarskich zostaje wtedy ograniczone.

Wszczepienie implantów twarzy poprzedzone jest dokładnym wywiadem i wizualizacją przewidywanego wyglądu. W przypadku implantów niższej szczęki zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Cięcia przebiegają od wewnątrz jamy ustnej po każdej stronie szczęki – lub tylko po jednej stronie, jeśli implant będzie jednostronnie wszczepiany. Operacja trwa około półtorej godziny do dwóch godzin.

W przypadku operacji twarzy, w których wykonywane było cięcie wewnątrz jamy ustnej, odżywianie stanowi ogromny problem. Zaleca się dietę płynną. W pierwszych dniach może utrzymywać się opuchlizna, która powinna zniknąć w ciągu 48 godzin.

Magdalena Walma