Wybielanie zębów lampą Beyond

Uśmiech stanowi naszą wizytówkę, toteż powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby wyglądał nienagannie. Wybielanie zębów cieszy się ogromną popularnością. Czy jest bezpieczne?

Brak odpowiedniej higieny może doprowadzić do znacznych zmian w uzębieniu. Próchnica, tzw. „dziury” w zębach trzeba leczyć i wypełniać. Leczenie kanałowe nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego warto zadbać przede wszystkim o to, by nie było konieczne. Takie leczenie fachowo nazywa się endodontycznym, gdzie zabieg przeprowadzany jest głównie w obrębie miazgi zęba.

Co to jest ząb bezmiazgowy?

Zęby bezmiazgowe to właśnie takie, np. po leczeniu kanałowym. Niestety, ale nawet ono ma swoje skutki uboczne, szczególnie w przypadku ewentualnych przebarwień. Mogą one nastąpić w skutek martwicy miazgi zębowej lub np. z powodu używania specjalnych środków, płynów lub elementów przy zabiegu. Jednak ładny ząb to biały ząb, dlatego wiele osób po leczeniu endodontycznym decyduje się na ich wybielanie. Czy jest to bezpieczny krok?

Wybielanie po leczeniu?

Przeciwwskazań do wybielania, np. zębów bezmiazgowych jest kilka. Zabiegowi nie mogą poddać się przede wszystkim osoby, które uczulone są na któryś ze środków wybielających. Ponadto wybielaniu nie poddaje się kobiet w ciąży oraz karmiących. Nałogowe palenie papierosów również dyskwalifikuje pacjenta. Przeciwwskazaniami są też rozległe wypełnienia czy też stany zapalne dziąseł.

Metod wybielania zębów po leczeniu jest wiele, zarówno te wewnętrzne jak i zewnętrzne. Najczęściej stosuje się tu nadtlenek wodoru. Zęby mogą być wybielane stopniowo jak i natychmiastowo, w zależności od preferencji pacjenta i decyzji stomatologa. Należy jednak mieć na uwadze to, że mogą wyniknąć pewne komplikacje. Zęby, które były już leczone są bardziej wrażliwe, dlatego po wybielaniu mogą zdarzyć się ukruszenia, złamania. Często zdarzają się podrażnienia, zarówno dziąseł, jak i języka czy podniebienia, a w niektórych przypadkach, przebarwienia mogą wrócić.

Aleksandra Wiktor