W jaki sposób można pozbyć się diastemy?

Z diastemy, czyli szpary między zębami Brigitte Bardot i Tomasz Karolak uczynili swój znak rozpoznawczy. Jednak dla większości, jest ona źródłem kompleksów.

Większość osób nie docenia specyficznego uroku jaki dodaje diastema. Wstydzą się uśmiechać i szerzej otwierać jamę ustną. Jeśli naprawdę odczuwasz z tego powodu kompleksy – zawsze możesz udać się do gabinetu stomatologicznego na konsultację i raz na zawsze pozbyć się uporczywego dla Ciebie problemu.

Nowoczesne metody leczenia

Proces likwidowania diastemy kojarzy nam się przede wszystkim z długotrwałym i uporczywym noszeniem aparatu ortodontycznego oraz licznymi wizytami u dentysty. Tymczasem okazuje się, że istnieją o wiele prostsze i o wiele mniej inwazyjne metody:

  • założenie licówek. Licówki to cieniutkie porcelanowe płytki o grubości ok. 0,5 mm, które mocowane są na zębie przy pomocy odpowiedniego kleju. Zakładając je poprawiamy nie tylkokształt, wygląd, ale również i kolor uzębienia. Nasz uśmiech staje się wyraźnie bielszy i równiejszy.
  • dostawienie kompozytów. Zebieg polega na „poszerzeniu” zęba za pomocą kompozytów. Stomatolog nakłada na ząb specjalny kwas demineralizujący, a następnie delikatnymi papierowymi dyskami nadaje mu kształt. Następnie dostawia kompozyt i utwardza.  Całość trwa ok. godziny.

Jaką metodę wybrać?

Do wypełniania drobnych przerw wykorzystuje się żywice kompozytowe światłoutwardzalne. Jednak w przypadku dużych przerw poleca się założenie licówek. Efekt nie jest wtedy karykaturalny. Ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz, bowiem wiele zależy od tego czy jesteśmy na coś uczuleni, czy palimy tytoń oraz czy likwidować będziemy diastemę na jedynkach lub na pozostałych zębach. Wszak pacjentowi zależy na odpowiednim efekcie oraz na trwałości. Dobrze dobrane i złożone licówki oraz kompozyty mogą przetrwać wiele lat.

Pielęgnacja po zabiegu

Wygląda zupełnie tak jak przed jego wykonaniem. Żeby należy regularnie szczotkować, używać nici dentystycznych oraz płukać jamę ustną.

Zabieg można przeprowadzać w każdym wieku. Jedynym warunkiem jest posiadanie zdrowych zębów. Zatem jeśli myślimy o zlikwidowaniu diastemy, najpierw zajmijmy się innymi problemami naszej jamy ustnej.

Natalia Herzog