Moda

Ubrania z jedwabiu – co warto o nich wiedzieć?

Ubrania z jedwabiu

Zdjęcie autorstwa solod_sha z Pexels

Ubrania z jedwabiu uchodzą za niezwykle pożądane dobro. Wiele osób uważa, że tego rodzaju wyroby znajdują się poza ich zasięgiem. Tymczasem na odzież z tego szlachetnego materiału wcale nie trzeba wydawać majątku. Musisz jednak nauczyć się o nią odpowiednio dbać. Co warto wiedzieć o ubraniach z jedwabiu?

Spis treści:

  1. Jedwab to naturalny materiał
  2. Ubrania z jedwabiu przyjazne dla skóry
  3. Ubrania z jedwabiu i ich właściwości termoregulacyjne
  4. Dlaczego jedwab jest drogi?
  5. Satyna z jedwabiu czy poliestru?
  6. Pranie jedwabiu
  7. Tanie ubrania z jedwabiu
  8. Przerabianie ubrań z jedwabiu

Jedwab to naturalny materiał

Tkaniny na ubrania dzielimy na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Najbardziej pożądane są naturalne oraz sztuczne.  W miarę możliwości warto unikać materiałów syntetycznych, ponieważ te nie tylko nie zapewniają prawidłowej termoregulacji, ale też latami zalegają na wysypiskach śmieci. Powstają z pochodnych ropy naftowej, przez co stanowią spore obciążenie dla środowiska naturalnego. Oczywiście, ubrania z jedwabiu także zawierają różnego rodzaju chemikalia, w tym chociażby sztuczne barwniki. Niemniej, tego typu rzeczy ze względu na naturalne pochodzenie rozkładają się znacznie szybciej. Jedwab jest tkaniną naturalną, pochodzenia odzwierzęcego.

Ubrania z jedwabiu przyjazne dla skóry

Nie bez powodu o wielu rzeczach mówi się, że są jak jedwab. W ten sposób chce się podkreślić, iż dany wyrób jest przyjemny w dotyku, niezwykle delikatny pod palcami. Ubrania z jedwabiu są niezwykle przyjemne dla skóry. Nijak jej nie drażnią, ani nie drapią. Stanowią świetne rozwiązanie dla osób o wysoko wrażliwym ośrodkowym układzie nerwowym, które często skarżą się na dyskomfort związany z noszeniem ubrań.

Ubrania z jedwabiu i ich właściwości termoregulacyjne

Ubrania z jedwabiu zazwyczaj kojarzą nam się z wakacyjną garderobą. Ten naturalny materiał charakteryzuje się tym, iż jest chłodny w dotyku. W rezultacie przynosi przyjemne orzeźwienie w upalne dni. Warto jednak podkreślić, iż jedwab posiada właściwości termoregulacyjne. Oznacza to, iż latem chłodzi organizm, zapobiegając jego przegrzaniu, a zimą doskonale izoluje, chroniąc przed wychłodzeniem.

Dlaczego jedwab jest drogi?

Jedwab to jeden z najdroższych materiałów dostępnych na rynku, który jednocześnie uchodzi za najbardziej szlachetny. Jego wysoka cena jest jednak uzasadniona. Przędzę jedwabną uzyskuje się bowiem z kokonów jedwabnika morwowego i dębowego. W związku z tym, iż mamy tutaj do czynienia z materiałem naturalnym pochodzenia odzwierzęcego, który powstaje w niewielkich ilościach, nie powinniśmy postrzegać ubrań z tej tkaniny jako bardzo kosztownych. Tutaj można zastosować proste porównanie do owoców. Zbieranie malin jest dosyć kosztowne, ponieważ są to miękkie i małe owoce. Dużo łatwiej i szybciej możemy uzbierać kilogram jabłek. Nic dziwnego, że za te drugie płacimy znacznie mniej niż za maliny.

Satyna z jedwabiu czy poliestru?

Satyna to materiał o charakterystycznym połysku, który chłodzi skórę i jest bardzo przyjemny w dotyku. Ta tkanina zazwyczaj przywołuje skojarzenia z jedwabiem. Tymczasem może być uzyskiwana z różnych włókien. Przemysł tekstylny wykorzystuje satynę z jedwabiu, która jest najdroższa, ponadto sięga po satynę z poliestru i wiskozy. Ta ostatnia jest de facto uzyskiwana w wyniku obróbki chemicznej, jakiej poddaje się wiskozę. Zatem jej pochodzenie nie jest syntetyczne. Satyna wiskozowa zapewnia prawidłową termoregulację, podczas gdy w poliestrowej pocimy się niczym w worku foliowym.

Pranie jedwabiu

Jedwab należy prać chemicznie i to niezbyt często, ponieważ łatwo można go uszkodzić. Niemniej niektórzy decydują się na jego pranie ręczne w łagodnych detergentach, w tym w szarym mydle lub płynie ekologicznym. Następnie jest on suszony na wieszaku.  Decydując się jednak na samodzielne pranie jedwabiu, trzeba mieć na uwadze, że tkanina może ulec uszkodzeniu.

Tanie ubrania z jedwabiu

Nie mamy tutaj wcale na myśli podejrzanych wyrobów oferowanych na targu. Tanie ubrania z jedwabiu znajdziemy w second handach. Sklepy z używaną odzieżą oferują szeroki przekrój ubrań. Znajdziemy w nich koszule z popularnych sieciówek, ręcznie szyte przez panie domu w latach 70., jak również wysokiej jakości ubrania z jedwabiu. Trzeba jednak sporo cierpliwości, aby je wyłuskać spośród wielu innych. Niemniej jest to możliwe.

Przerabianie ubrań z jedwabiu

Czasem decydujemy się na sukienkę z jedwabiu, chociaż jest na nas za duża. Second hand nie daje jednak możliwości wyboru. Większość ubrań jest tam dostępna w pojedynczych egzemplarzach. W związku z tym albo je kupujemy, albo zostawiamy w lumpeksie dla kogoś innego. Jeśli zdecydujemy się na zakup ubrań z jedwabiu, możemy je zawsze nieco przerobić, a nadmiar materiału, który nam pozostanie, przerobić na gumki do włosów, które są niezwykle łagodne dla naszych pukli.

Dodaj komentarz