Granice w relacjach międzyludzkich
Priscilla Du Preez z Unsplash

Stawianie granic w relacjach międzyludzkich to umiejętność, którą warto sobie przyswoić, aby cieszyć się satysfakcjonującym życiem. Niestety, wiele osób ma z tym problem. Nikt nas bowiem nie uczy, jak stawiać granice w relacjach międzyludzkich. Zazwyczaj bazujemy na wzorcach wyniesionych z dzieciństwa lub własnej intuicji. Jakie granice w relacjach międzyludzkich wyróżniamy? Poznaj ich rodzaje!

Spis treści:

  1. Stawianie granic w relacjach międzyludzkich – dlaczego jest takie trudne?
  2. Sztywne i chwiejne granice w relacjach międzyludzkich
  3. Granice emocjonalne w relacjach międzyludzkich
  4. Granice fizyczne w relacjach międzyludzkich
  5. Granice seksualne w relacjach międzyludzkich
  6. Granice intelektualne w relacjach międzyludzkich

Stawianie granic w relacjach międzyludzkich – dlaczego jest takie trudne?

Stawianie granic w relacjach międzyludzkich często nastręcza nam sporo trudności. Niestety, od dziecka rodzice robią wszystko, aby wychować dziecko na empatyczne i grzeczne. Gdy to zaczyna się buntować, bo nie pasuje mu na przykład sweter, w które zostało ubrane, słyszy, że jest niewdzięczne i robi przykrość swoim bliskim. W rezultacie stawianie granic w relacjach międzyludzkich kojarzy nam się z egoizmem i krzywdzeniem innych ludzi. Mama mogła w dobrej wierze powtarzać, że innym należy pomagać. W rzeczywistości jednak wyrządziła krzywdę swojemu dziecku, bo wmówiła mu, że musi stawiać potrzeby innych przed własnymi. Tymczasem to bardzo niezdrowe podejście. Jeśli staram się w pierwszej kolejności spełnić oczekiwania innych, zapominam o własnych potrzebach. Takie wychowanie nierzadko w dorosłym życiu staje się źródłem nadużyć. Nie potrafimy odmawiać, gdy ktoś prosi nas o pomoc, nawet gdy jest nam to nie na rękę.

Sztywne i chwiejne granice w relacjach międzyludzkich

Dobrze, gdy granice w relacjach międzyludzkich mają elastyczny charakter. Niestety, tak dzieje się niezwykle rzadko. Zazwyczaj stawiamy sztywne granice lub chwiejne, co ma daleko idące konsekwencje. Sztywne granice pojawiają się wówczas, gdy zakładamy, że ktoś chce nas wykorzystać, np. do  opieki nad dzieckiem, przez co zrywamy kontakt. Nie potrafimy drugiemu człowiekowi powiedzieć, w czym tkwi problem i wprost się przeciwstawić. O wiele wygodniejsze wydaje się unikanie drugiej osoby, której postawa nam nie odpowiada.  Z kolei chwiejne granice w relacjach międzyludzkich prowadzą do tego, że nie potrafimy dobrze bronić swoich interesów. Np. odmawiamy koleżance pomocy przy projekcie, ponieważ mamy dość swoich zadań. Jednak ta nalega, zaczyna powoływać się na trudną sytuację osobistą, przez co ulegamy i zmieniamy stanowisko.

Granice emocjonalne w relacjach międzyludzkich

Granice emocjonalne często są naruszane poprzez szantaż emocjonalny. Np. cieszymy się z premii, jaką otrzymałyśmy w pracy. Chcemy sobie kupić wymarzoną torebkę, po czym słyszymy z ust siostry, że nam się dobrze powodzi i wydajemy pieniądze na zbytki. Ona nie ma środków na zakup nowych ubrań dla dzieci. W rezultacie robi nam się głupio i oddajemy jej ciężko zarobione pieniądze. Zdarza się również, że cieszymy się ze spotkania z przyjaciółką, po czym toksyczny partner zarzuca nam, iż poświęcamy mu zbyt mało uwagi. W rezultacie idziemy na spotkanie z przyjaciółką z poczuciem winy.

Granice fizyczne w relacjach międzyludzkich

Granice fizyczne są dużo częściej naruszane, niż mogłoby nam się wydawać. Np. mierzymy sukienkę w sklepie, nagle do naszej kabiny wchodzi kilkuletnie dziecko, które wysłała matka w celu sprawdzenia, czy przymierzalnia jest wolna. Czujemy się paskudnie. Z jednej strony ktoś odsłonił kotarę w trakcie mierzenia przez nas ubrania, z drugiej trudno winić o to dziecko. Czujemy, że nasza złość jest tutaj niewłaściwa. Tymczasem stanowi ona w pełni naturalny odruch. Tylko musimy pamiętać o tym, że zachowanie dzieci odpowiadają ich rodzice.

Granice seksualne w relacjach międzyludzkich

Masz prawo wytyczać granice seksualne. Oznacza to, że sama decydujesz, czy uprawiasz seks, czy ta sfera życia nie ma dla ciebie znaczenia. To ty wybierasz osoby, z którymi masz ochotę utrzymywać relacje erotyczne. To ty decydujesz o pieszczotach, na które się zgadzasz i aktywnościach seksualnych. Wreszcie masz prawo do tego, aby przejść spokojnie ulicą bez wysłuchiwania nacechowanych seksualnie komentarzy. Niestety, nasze granice seksualne w relacjach międzyludzkich często są naruszane. A to kolega w naszej obecności mówi erotyczny dowcip, którego wcale nie chcemy słuchać. A to jakiś przypadkowy jegomość komentuje na ulicy nasz wygląd w niewybredny sposób, przez co czujemy się słownie molestowane. Wreszcie mężczyźni lubią przekraczać naszą granicę i w trakcie stosunku wymusić na nas seks analny lub oralny.

Granice intelektualne w relacjach międzyludzkich

Każdy z nas ma prawo do własnych poglądów, poszerzania wiedzy etc. Granice intelektualne w relacjach międzyludzkich są naruszane, gdy twoja koleżanka, wbrew twojej woli, rozpoczyna dyskusję na tematy polityczne, wyzywa środowisko LGBT od zboczeńców, choć wie, że je popierasz. Do takiej sytuacji dochodzi także wówczas, gdy wyśmiewa ciebie jako osobę zaszczepioną i kwestionuje twój intelekt, wmawiając ci, że zostałaś zmanipulowana przez firmy farmaceutyczne. Istnieją tematy, których poruszania w swoim towarzystwie możesz sobie nie życzyć i masz do tego prawo.