Toksyczne związki
Artem Beliaikin z Pexels

Toksyczne związki stanowią prawdziwą zmorę naszych czasów. Psycholodzy uważają, że wchodzą w nie osoby, które dopełniają się wzajemnie pod względem deficytów. Tego typu relacje romantyczne nie przynoszą jednak szczęścia i spełnienia, lecz generują niepotrzebne cierpienie. Jakie wnioski warto wyciągnąć z toksycznych związków?

Spis treści:

  1. Deficyty z dzieciństwa a toksyczne związki
  2. Niskie poczucie własnej wartości a przyciąganie zaburzonych mężczyzn
  3. Asertywność – musisz nauczyć się stawiać zdrowe granice!
  4. Czym jest koluzja?
  5. Cechy toksycznego faceta – zapamiętaj je na całe życie!
  6. Dlaczego on mi to robi?

Deficyty z dzieciństwa a toksyczne związki

Trafił ci się kolejny toksyczny facet do kolekcji? To raczej nie przypadek, raz można się pomylić, ale jeśli po raz kolejny wchodzisz do tej samej rzeki, to znak, że musisz poszukać przyczyny w sobie. Oczywiście nie chodzi tutaj o samobiczowanie, lecz dostrzeżenie destrukcyjnych schematów i przekonań, które wynieśliśmy z domu rodzinnego. Człowiek uczy się poprzez naśladownictwo. Jeśli trafia mu się dobra rodzina, to zyskuje pozytywne wzorce. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem rodzice postępują w sposób, który sprawia, że u dziecka daje się we znaki niskie poczucie własnej wartości. To właśnie kobiety z niską samooceną na ogół wybierają toksycznych mężczyzn. Cieszą się bowiem, że jakikolwiek facet w ogóle zwrócił na nie uwagę. Podświadomie wychodzą z założenia, że nie zasługują na miłość. W rezultacie zadowalają się byle jakim związkiem.

Niskie poczucie własnej wartości a przyciąganie zaburzonych mężczyzn

Poczucie własnej wartości można w sobie umacniać poprzez odpowiednią pracę. Jeśli masz z tym problem, skorzystaj z pomocy psychologa. Czasem też nie potrafimy same dostrzec destrukcyjnych mechanizmów, które rządzą naszym życiem. W takiej sytuacji pomóc może psycholog systemowy, który poprzez odpowiednie pytania naprowadzi nas na przyczynę i pomoże znaleźć rozwiązanie.

Asertywność – musisz nauczyć się stawiać zdrowe granice!

Toksyczne związki często pokazują też, że asertywność jest nam obca. Często postępujemy wbrew swojej woli, aby zasłużyć na miłość. Strach przed odrzuceniem sprawia, że nie przeciwstawiamy się, nawet gdy mężczyzna przekracza nasze kolejne granice. W rezultacie z perspektywy czasu możemy czuć obrzydzenie na myśl o seksie i czuć się wykorzystane, ponieważ godziłyśmy się na jego fantazje erotyczne, które nam nie odpowiadały. Asertywność pozwala nam powiedzieć: nie, gdy jakaś czynność, czyjeś zachowanie czy wypowiedzi nam nie pasują.

Czym jest koluzja?

Rozpatrując toksyczne związki, warto zwrócić uwagę, czy nie zaszła koluzja. Bardzo często wynosimy z domu rodzinnego ogromne deficyty, przez które podświadomie poszukujemy osoby, która ma deficyty komplementarne do nas. Przez to uwikłanie związek początkowo dobrze funkcjonuje. Z czasem jednak oczekujemy cudownej przemiany. Np. córka alkoholika wybiera sobie mężczyznę uzależnionego np. od gier komputerowych. W dzieciństwie cierpiała na deficyt uwagi ze strony ojca. Co ciekawe wybiera faceta z pozabezpiecznym stylem przywiązania, który ucieka od rzeczywistości w świat gier. Krótko mówiąc, on również jest niedostępny emocjonalnie. Po co jej zatem ktoś, kto nie potrafi jej pokochać tak, jak na to zasługuje? Ona chce zapracować na miłość tego faceta i sprawić, że on zrezygnuje z gier na jej rzecz. Ten jednak wciąż pozostaje w szponach uzależnienia, a ona się niecierpliwi.

Cechy toksycznego faceta – zapamiętaj je na całe życie!

Toksyczny facet często ma cechy, które powinny nas zaniepokoić już na samym początku. Gdy trafiamy na niego po raz pierwszy, możemy ich nie zauważyć lub interpretować je w korzystny dla niego sposób. On przegląda wszystkie moje projekty w internecie – wspaniale, jest mną zauroczony. W rzeczywistości powinnyśmy spojrzeć prawdzie w oczy i stwierdzić, że trafił się nam maniak kontroli. Jeśli uzmysłowisz sobie, że twój eks cierpiał na narcystyczne zaburzenie osobowości, o czym świadczyły następujące zachowania, następnym razem nie przeoczysz sygnałów alarmowych.

Dlaczego on mi to robi?

Bardzo często kobiety pytają: dlaczego on mi to robi? Psycholodzy odpowiadają: bo mu na to pozwalasz. Jeśli ktoś nie szanuje twojego czasu i granic, powinnaś dać sobie z nim spokój, a nie umawiać się na kolejne randki. Gdy ktoś wulgarnie komentuje twoją urodę, to znak, że jest prostakiem i pora się z nim pożegnać. Mężczyźni, zwłaszcza toksyczni, uwielbiają testować twoje granice i sprawdzać, jak daleko mogą się posunąć.