czas zwrotu podatku

Wielu osobom rozliczającym się z fiskusem przysługuje zwrot nadpłaconego podatku. Dzieje się tak w przypadku posiadania licznych ulg, jak np. ulga na dzieci czy ulga rehabilitacyjna, ale także w przypadku zbyt wysokiego podatku w stosunku do rzeczywistego dochodu. Czasem mówimy o kwotach rzędu kilkuset, a czasem nawet o kilku tysiącach złotych. Każdy z nas z pewnością chciałby otrzymać należne nam świadczenie jak najszybciej. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że to, kiedy otrzymają zwrot podatku, w dużej mierze zależy od nich samych. Kluczowymi czynnikami są termin wysłania rozliczenia do urzędu skarbowego oraz forma wysyłki PIT.

Podstawowym elementem, decydującym o tym, jak szybko urząd skarbowy wypłaci nam pieniądze, jest czas niezbędny na weryfikację zeznania podatkowego przez fiskusa. Co do zasady, wypłata środków powinna nastąpić najpóźniej w 3 miesiące od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli planujemy wydać pieniądze z urzędu skarbowego np. na wakacyjny wyjazd, warto się więc pospieszyć. Złożenie PIT w terminie 30 kwietnia może oznaczać, że gotówka trafi na nasze konto dopiero w lipcu.

Rozlicz się przez internet i otrzymaj szybszy zwrot

Nie oznacza to jednak, że urząd skarbowy zawsze zwleka 3 miesiące z wypłatą nadpłaconego podatku. Sami możemy pomóc fiskusowi w przyspieszeniu wypłaty, wybierając rozliczenie online zamiast tradycyjnego złożenia PIT na papierze. Wysyłka przez internet znacznie skraca czas weryfikacji zeznania, ponieważ urzędnicy nie muszą ręcznie prowadzać danych do systemu, co jest niezwykle czasochłonne. PIT online 2018 wysłany przez internet natychmiast trafi do weryfikacji, co może przyspieszyć zwrot podatku nawet o kilka tygodni. Jest jeszcze jedna zaleta rozliczania się w formie elektronicznej: dobry program PITy online sam sprawdzi i skoryguje ewentualne błędy, dzięki czemu nie będzie potrzeby wysyłania korekty zeznania podatkowego, co również usprawni proces rozliczenia z fiskusem.

PIT online – gdzie rozliczyć?

No dobrze, ale gdzie rozliczę PIT online? Takie pytanie nie jest niczym zaskakującym, gdyż zdaje je wielu podatników każdego roku. W sieci znajdziemy wiele darmowych programów, umożliwiających szybkie i łatwe wypełnienie zeznania podatkowego oraz jego wysyłkę do urzędu skarbowego. Najlepsze z nich, jak np. PITax.pl, same wybiorą odpowiedni dla nas formularz i dokonają ewentualnych korekt przed wysyłką do urzędu skarbowego. Dzięki temu możemy być pewni, że należny nam zwrot podatku otrzymamy szybciej.

Tekst partnera