Niektóre fizjologiczne wady mogą zupełnie nie przeszkadzać w codziennym życiu. Jednakże zbyt długi jeden palec u stopy wystarczy, żeby zamienić życie swojego posiadacza w koszmar. Kiedy niemożliwe jest dobranie choćby jednej pary wygodnych, zakrytych butów, warto rozważyć skrócenie palca.
Czy to konieczne?
Takie pytanie zadają sobie wszyscy przed zabiegiem chirurgicznym, który nie ma na celu ratowania życia. Jednakże w przypadku zbyt długiego palca u stopy zmiana nawet o kilka milimetrów może być ogromna i bardzo potrzebna. Zbyt długi palec może zmuszać do „krzywego” chodzenia, co dodatkowo niepotrzebnie obciąża stawy i może być przyczyną ich deformacji. W przypadku tego zabiegu wrażenia estetyczne są zdecydowanie drugorzędne – ważniejsze jest normalne życie i możliwość chodzenia. Skrócenie palca wyrównuje również proporcje stopy.
Najczęściej problemem jest drugi lub środkowy palec. Jeśli lekarz stwierdzi wadę wrodzoną, można przeprowadzić operację skrócenia palca w ramach refundacji NFZ. Efekty zabiegu można zaobserwować natychmiast. Po okresie rekonwalescencji pacjenci wracają do pełnej sprawności a ich komfort życia ulega zdecydowanej poprawie.
Mały palec – wielka sprawa
Czas trwania zabiegu zależy od tego, ile palców będzie ostatecznie skracanych. Przeciętnie jednak jest to około 15 minut na każdy palec. W zależności od potrzeb pacjenta, zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Najważniejszym etapem jest ustalenie przez chirurga przyszłej długości skracanych palców. Muszą one dobrze komponować się z pozostałymi palcami, nie mogą być zbyt krótkie ani nadal zbyt długie.
Zabieg polega na skróceniu kości przy jednym ze stawów palcowych. Palce stabilizowane są za pomocą specjalnych drutów (tzw. drutów Kirschnera, używanych przy stabilizacji odłamów kostnych, np. przy złamaniach), nierozpuszczalnych, tytanowych PIN-ów a także specjalnych implantów, które ulegną rozpuszczeniu. Po 5-6 tygodniach PINy zostają usunięte, jeśli były wykorzystane. Docelowo jednak czas dochodzenia do pełnej sprawności to nawet pół roku, choć bardzo dużo zależy tutaj od rozległości zabiegu, ilości skracanych palców i ilości ścinanej kości.
Okres rekonwalescencji jest dla pacjenta niestety przykry ze względu na utrudnione poruszanie się i ból. Przez pierwszy tydzień zaleca się jak najmniejsze obciążanie stopy. Dodatkowo konieczne jest noszenie specjalnego obuwia usztywniającego stopę. Żeby ulżyć w bólu można stosować środki przeciwbólowe lub okłady z lodu. Z czasem pacjent może zacząć powoli się przemieszczać – zalecane jest stopniowe, powolne zwiększanie ruchu.
Efekt końcowy jest trwały. Krótszy palec to wielka sprawa – umożliwia normalne funkcjonowanie, kupowanie wymarzonych i wreszcie wygodnych butów. Prawidłowo przeprowadzony zabieg i odpowiednie dbanie o stopę w czasie leczenia nie powinny nieść żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia pacjenta. Również sportowcy nie powinni odczuwać po zabiegu żadnych dolegliwości – palec może odrobinę słabiej się zginać, jednak nie powinno to w niczym przeszkadzać. Zmiana jest znacząca, choć w wielu przypadkach bardzo niewielka.