Żylaki to jedno z najczęściej występujących na świecie schorzeń kończyn dolnych. Są one często powodem uciążliwych dolegliwości, powodujących uczucie „zmęczenia” nóg, obrzęki,  i skurcze.

Dolegliwości związane z tym schorzeniem nasilają się w ciągu dnia, ustępują natomiast podczas chodzenia, lub w czasie snu. Statystycznie częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn, a ich objawy nasilają się przed miesiączką. Do syndromów , po wystąpieniu których powinniśmy udać się do lekarza należą: „pajączki” naczyniowe, bolesne skurcze mięśni, tzw. uczucie „ciężkich” nóg”, ból stóp lub podudzi.

Właściwa metoda

Wybór odpowiedniej metody leczenia żylaków kończyn dolnych zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Podstawowym badaniem przeprowadzanym przez lekarzy podczas diagnozowania chorób układu żylnego jest badanie USG Doppler Color, dodatkowo zaleca się również przeprowadzenie morfologii oraz badania krzepliwości krwi.
W zakresie usuwania żylaków istnieje kilka metod, które mogą pomóc nam pozbyć się tego uciążliwego problemu. Należą do nich: skleroterapia, operacyjne leczenie żylaków metodą RFITT/CELON oraz laserowe usuwanie żylaków.

Skleroterapia

To metoda leczenia mniej zaawansowanych żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych zwanych potocznie „pajączkami”, jest ona bardzo popularna w Polsce. Polega na wstrzyknięciu do światła żyły środka obliterującego, powodującego jej zamknięcie. Po zaaplikowaniu leku żyła obkurcza się, ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i po czasie żyła przestaje być widoczna. Pacjent nie ma nawrotów, rzadko występują skutki uboczne, jeżeli jednak do niech dochodzi, to należą do nich: reakcje alergiczne, zakrzepica żył głębokich, zapalenie żył powierzchniowych, zaburzenia neurologiczne, martwica skóry z owrzodzeniami, przebarwienia oraz stwardnienia skórne.

Operacje żylaków metodą RFITT/CELON

Metoda RFITT (Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy) zwana także metodą CELON jest jedna z najbardziej małoinwazyjnych i zaawansowanych technologicznie metod leczenia żylaków. Istotą tego sposobu leczenia jest wewnątrznaczyniowe obkurczenie, a nawet zamknięcie niewydolnej żyły falami radiowymi o odpowiedniej częstotliwości. W metodzie tej dzięki najniższej, skutecznej temperaturze pracy zredukowane do minimum zostało ryzyko, oparzeń, blizn, rumieni występujących u pacjenta.

Leczenie żylaków laserem

Laserowa operacja żylaków zastępuje bardziej inwazyjne zabiegi chirurgiczne polegające na wyrwaniu żyły. Polega ona na naświetlaniu pnia żyły za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Metoda ta powoduje obkurczenie i zamknięcie żyły, dzięki czemu nie występuje potrzeba jej chirurgicznego usuwania. Jest to małoinwazyjny sposób usuwania żylaków, która pozwala uniknąć szpecących blizn oraz krwiaków pooperacyjnych.