Skleroterapia to obecnie jedna z najczęściej wykonywanych metod leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, czyli żylaków. Jest nieinwazyjna, praktycznie bezbolesna i szybka. Co trzeba o niej wiedzieć?

Przebieg zabiegu

Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu odpowiednich płynów lub pianki w zmienione pod wpływem choroby naczynia żylne. Zabiegi te wykonuje się stosunkowo od niedawna, dzięki postępowi w medycynie. Skleroterapia poprzedzona jest oceną układu żył głębokich i powierzchniowych za pomocą badania ultrasonograficznego Doppler kolor. Pozwala ono na dokładne określenie i oznaczenie żył, które następnie będą ostrzykiwane.

Sam zabieg nie wymaga nawet znieczulenia pacjenta. Bolesny powinien być moment wyłącznie wkłucia igły, ale lekarz powinien kontrolować, czy pacjent nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu. Gdyby pojawił się ból, będzie to oznaka, że doszło do pęknięcia ściany żylaka i wylania się płynu poza światło żyły. Zabieg trwa 10-30 minut i składa się z wielokrotnych wkłuć w żyłę zmienioną chorobą.

Łączenie skleroterapii z innymi metodami

Skleroterapia jako zabieg samodzielny jest wystarczająca w przypadku żylaków niewielkich, pajączkowatych, płytko osadzonych pod skórą. Żylaki żył głębokich mogą wymagać połączenia tej metody z np. laserowym usuwaniem żylaków. Wykonuje się wtedy dodatkowo echoskleroterapię, czyli skleroterapię piankową pod kontrolą USG.

Skleroterapia czy to za pomocą preparatu czy pianki ma jeden cel – utworzenie skrzepliny, która zamknie światło naczynia. Skrzeplina ta z czasem ulegnie zwłóknieniu a dzięki niej żylak zaniknie z powodu braku ciśnienia krwi.

Przed i po zabiegu

Przed zabiegiem lekarze zalecają zażywanie Rutinoscorbinu. Wzmocni on żyły i nie pozwoli im pęknąć podczas zabiegu. Istotne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich po wykonaniu skleroterapii. Od razu po zabiegu ruch i specjalne opaski uciskowe wspomogą działanie leku podanego do żylaków.

Aktywność fizyczna zalecana jest przez dłuższy czas po zabiegu. W czasie pierwszych dni koniecznością są codzienne spacery. Medyczne pończochy uciskowe lub innego rodzaju specjalne uciski w miejscach wkłucia będą niezbędne przez minimum 3-4 tygodnie po ostatnim ostrzykiwaniu – w zależności od tego, jak rozległy był zabieg i jak zaawansowane stadium choroby, odpowiednio długo należy je nosić.

O ile pacjent nie miał uczulenia na wstrzykiwany preparat, zaś podczas zabiegu nie wydarzyło się nic nieprzewidzianego, powikłania w przypadku skleroterapii występują rzadko. Najczęściej należą do nich siniaki i otarcia od opaski uciskowej. Dyskomfort może sprawiać miejsce wkłucia kilka dni po zabiegu, ponieważ będzie ono twarde i bolesne przy dotyku – jednak uczucie to z czasem ustąpi.